Dzieło Pomocy św. Ojca Pio 20 lat
POMAGAM
Dzieło Pomocy - Facebook Facebook Dzieło Pomocy - Instagram Instagram Dzieło Pomocy - Linkedin Linkedin

Zima osób bezdomnych

Panujące na zewnątrz temperatury sprawiają, że już wychodząc z domu marzymy, by do niego wrócić. Dla osób bezdomnych mierzenie się z zimowym chłodem to codzienność! W Dziele pomagamy przetrwać ten trudny czas.

GARDEROBA

„Dziś w trakcie krótkiego dyżuru odwiedziło nas 8 osób. W zimie nigdy nie narzekamy na pustki” – mówi Ania, wolontariuszka dyżurująca w garderobie Dzieła. Wśród rzeczy, o które pytają osoby przychodzące do Dziełowej garderoby, przeważają teraz głównie te, które pomagają radzić sobie z chłodem: „Państwo często pytają o bluzy, szczególnie te rozpinane i z kapturem. Stale proszą również o skarpetki i buty.” – wymienia Ania.

Wszystko, co chroni nogi, jest podstawą przetrwania w zimie. To właśnie kończyny są najbardziej narażone na odmrożenia. Osoby bezdomne bardzo często cierpią z powodu ran nóg, znane są też historie osób, u których długotrwałe wychłodzenie skończyło się amputacją. „Zamiast kurtki można próbować założyć dodatkowy sweter czy bluzę, butów nie da się niczym zastąpić.” – mówi Wawrzyniec, pracownik Działu Pomocy Doraźnej.

W ciągu roku w garderobie odbywa się około 5000 wizyt.

PUNKT WYDAWANIA ŻYWNOŚCI

Przetrwanie mrozów staje się jeszcze trudniejsze, gdy nie ma się możliwości zjedzenia posiłku czy wypicia ciepłego napoju.

W Dziele przez 6 dni w tygodniu przygotowujemy śniadania dla osób bezdomnych. W ciągu jednego dnia „w okienku” przy ul. Smoleńsk 4 wydajemy ok. 320 bułek! Oprócz kanapek osoby bezdomne mogą otrzymują od nas także gorącą kawę i herbatę, które pomagają im choć trochę się ogrzać. W przygotowywaniu i wydawaniu żywności pomagają wolontariusze.

ŚWIETLICA

Żaden sposób na przetrwanie zimy nie zastąpi jednak możliwości spędzenia choć kilku chwil „pod dachem”. Właśnie z tego powodu Dziełowa świetlica działa w zimie aż 3 razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 9:00 do 12:00. Świetlica to miejsce, w którym można spędzić czas na rozmowie, przy szachach czy książce. W zimie pełni jednak także inną, ważną rolę: można się w niej ogrzać. W zimie w godzinach jej funkcjonowania odwiedza ją dziennie od 40 do nawet 70 osób.

Skip to content