Dzieło Pomocy św. Ojca Pio 20 lat
POMAGAM
Dzieło Pomocy - Facebook Facebook Dzieło Pomocy - Instagram Instagram Dzieło Pomocy - Linkedin Linkedin

Pomoc podstawowa

Pierwsza pomoc, gdy zabrakło domu

Niosąc pomoc podstawową, chcemy wyjść naprzeciw najważniejszym potrzebom osób bezdomnych, wynikającym bezpośrednio z utraty dachu nad głową. Każdego dnia osoby doświadczające bezdomności mogą skorzystać z różnych form pomocy w Dziele. Dla wielu jest to pierwszy krok do wyjścia z bezdomności. Wiemy, jak wiele od niego zależy. Dlatego podczas każdego spotkania z osobą potrzebującą staramy się okazać życzliwość i zrozumienie dla jej sytuacji życiowej.

Punkt wydawania żywności

Punkt Wydawania Żywności
Często to pierwszy przystanek dla osób bezdomnych. Tutaj otrzymują oni gorące napoje (kawę lub herbatę) oraz pożywne kanapki. Dla wielu osób bez domu to pierwszy posiłek  w ciągu dnia – czasem jedyny…
Codziennie wydawanych jest 320 bułek oraz 150 litrów kawy i herbaty. Pracownicy i wolontariusze udzielają przy okazji wydawania żywności, informacji o innych formach pomocy dostępnych w mieście. 

Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek:
 9:00 – 11:00 (poza czwartkiem)
sobota – niedziela: 10:00 – 11:30 

Łaźnia

Łaźnia
Tracąc dom traci się wszystko co do domu przynależy – również możliwość umycia się. Dlatego w Dziele Pomocy św. Ojca Pio mieści się łaźnia, a w niej wszystko, co potrzebne, by poczuć się czysto i pewnie – od mydeł po perfumy. Tutaj osoby bezdomne mogą wziąć kąpiel, odświeżyć się i zadbać o higienę.

Godziny otwarcia:
dla pań: 

wtorek i piątek: 9:00 – 11:40
dla panów: 
poniedziałek i środa: 9:00 – 15:00
wtorek i piątek: 11:40 – 15:00

Pralnia

Pralnia
Żyjąc na ulicy, łatwiej jest zdobyć nowe ubranie niż zadbać o to, które już się posiada. Z inicjatywy osób potrzebujących powstała samoobsługowa pralnia dla osób bezdomnych – pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Codziennie korzysta z niej kilkunastu podopiecznych.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek
: 9:00 – 15:00

Magazyn odzieży

Magazyn odzieży
Każda osoba potrzebująca, której odzież nie nadaje się do dalszego użytkowania, może otrzymać w Dziele czyste ubranie. Magazyn odzieży pełni rolę Dziełowej garderoby dla osób bezdomnych. Miesięcznie odnotowuje się tutaj ponad 300 wizyt.
Magazyn odzieży jest czynny dla osób korzystających z łaźni w godzinach jej funkcjonowania.

Godziny otwarcia:
Magazyn odzieży działa w godzinach otwarcia łaźni.

Świetlica

Świetlica
To przestrzeń dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku ulicy, ogrzać się i zwyczajnie pobyć w świecie przyjaźniejszym, niż ten na zewnątrz. Jest to również przestrzeń na kreatywne wykorzystanie czasu np. tworząc rękodzieło artystyczne. Wspólnie spędzony czas sprzyja nawiązywaniu relacji i motywowaniu do korzystania z pomocy Dziełowych specjalistów.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, piątek:  9:00 – 12:00


Pomoc podstawowa jest realizowana we współpracy z Prezydentem Miasta Krakowa.

Realizacja zadania publicznego pt. „Zapewnienie możliwości dokonywania przez osoby bezdomne przebywające w przestrzeni publicznej zabiegów higienicznych, w terminie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2025 r., na terenie Gminy Miejskiej Kraków w lokalu/lokalach Podmiotu.” Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 01.07.2021 do 30.06.2025 realizuje zadanie publiczne zlecone przez Prezydenta Miasta Krakowa na podstawie umowy nr W/I/1882/SZ/580/2021.

Skip to content