Dzieło Pomocy św. Ojca Pio 20 lat
POMAGAM
Dzieło Pomocy - Facebook Facebook Dzieło Pomocy - Instagram Instagram Dzieło Pomocy - Linkedin Linkedin

Historia Dzieła

Przeszłość budzi nadzieję na lepsze jutro

Dziś Dzieło to dwa nowoczesne Centra Pomocy, sieć mieszkań wspieranych i chronionych, magazyn odzieżowy i gospodarstwo rolne, które służą blisko 1,6 tys. osób doświadczających bezdomności. Wszystko zaczęło się wiele lat temu w krakowskim Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie ubodzy szukali pomocy na klasztornej furcie. A później…

1999
Z myślą o potrzebujących w ogrodzie kapucyńskiego klasztoru przy ul. Loretańskiej 11 powstaje Kuchnia św. Łazarza – niepozorny barak, w którym codziennie wydawana jest ciepła herbata i bułki. Wkrótce dołącza do niego drugi kontener pełniący rolę łaźni.

2001
23 grudnia Minister Prowincjalny br. Jacek Waligóra OFMCap powołuje do życia Dzieło jako wewnętrzną jednostkę Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Powstają pierwsze plany dotyczące rozwoju organizacji i utworzenia miejsca świadczącego profesjonalną pomoc osobom bezdomnym.

2004
1 czerwca nastąpiła zmiana nazwy z Kuchnia św. Łazarza na Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.
15 września Dzieło uzyskuje status organizacji pożytku publicznego. Z każdym dniem organizacja może się pochwalić coraz większą liczbą darczyńców i przyjaciół wspierających regularnie jej bieżące działania i odważne plany.

2010
23 września w przyklasztornym ogrodzie na miejscu baraków zostaje otwarte pierwsze Centrum Pomocy. Osoby najuboższe mogą tu skorzystać z profesjonalnego wsparcia pracowników socjalnych, doradców zawodowych, lekarza psychiatry i psychoterapeutów oraz zasięgnąć porady duchowej u kapłanów. W nowej lokalizacji powstają i rozpoczynają swoje regularne spotkania grupy wsparcia.

2012
W maju otwarte zostają pierwsze w Krakowie mieszkania wspierane dla kobiet i rodzin, które straciły dom. Dla wielu osób mieszkania te są ostatnim przystankiem na drodze do pełni samodzielności.

2013
23 września zostaje otwarte drugie Centrum Pomocy. W budynku przy ul. Smoleńsk 4 osoby bezdomne mogą bezpłatnie skorzystać z łaźni, pralni i garderoby, otrzymać pomoc medyczną w przychodni Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei” oraz zjeść ciepły posiłek w Kuchni Społecznej im. S. Samueli, prowadzonej przez siostry felicjanki. W nowym Centrum można również uzyskać pomoc w znalezieniu pracy.

2016
1 marca rozpoczyna swoją pracę Centrum Integracji Społecznej, uruchomione przy Dziale Aktywizacji Zawodowej. Dzięki pracy CIS-u osoby bezdomne są objęte wszechstronnym wsparciem w powrocie do pracy i odbudowaniu więzi społecznych.

W listopadzie podopieczni Dzieła wyruszają na Europejskie Rekolekcje Radości i Miłosierdzia prowadzone przez papieża Franciszka. Wyprawa do Włoch jest okazją do odwiedzenia miejsc związanych z Ojcem Pio. Owocem pielgrzymki jest założenie Grupy Modlitwy Ojca Pio dla osób doświadczających bezdomności.

2018
Jesienią po wieloletnim remoncie do podkrakowskiego gospodarstwa Dzieła wprowadzają się pierwsi mieszkańcy. Grupa bezdomnych panów poprzez wspólne zamieszkanie i pracę oraz przy wsparciu zespołu Dzieła odkrywa na nowo radość z mieszkania w domu oraz przygotowuje się do zamieszkania „na swoim”.

W październiku z okazji 50-tej rocznicy śmierci Ojca Pio osoby bezdomne wyruszają na kolejną pielgrzymkę do Włoch. Pątnicy odwiedzają Rzym, Pietrelcinę, San Giovanni Rotondo, Monte Sant’Angelo, Asyż i Alwernię oraz biorą udział w audiencji u Ojca Świętego. 

2023, 2026, 2038…
Każdego dnia przez Centra Pomocy przewijają się setki osób. Wielu z nich traktuje to miejsce jak swój dom. Tu spotkali życzliwych ludzi, którzy wysłuchali, doradzili, pomogli rozwiązać problemy – te małe, codzienne i te duże, które zmuszają do pozostania „na ulicy”. Dziełowe mieszkania dają schronienie kolejnym osobom, będącym na ostatniej prostej w drodze do nowego domu. Dzięki wsparciu przyjaciół i opiece naszego Patrona w Dziele Pomocy św. Ojca Pio z nadzieją patrzymy przyszłość i wierzymy, że praca na rzecz najbardziej potrzebujących będzie prowadzona w tym miejscu jeszcze przez długie lata.

Skip to content