Dzieło Pomocy św. Ojca Pio 20 lat
POMAGAM
Dzieło Pomocy - Facebook Facebook Dzieło Pomocy - Instagram Instagram Dzieło Pomocy - Linkedin Linkedin

Wypełnij dom

Skarbonka

Każdy z nas miał ją w dzieciństwie. Wypełnianie jej drobnymi monetami przybliżało nas do spełnienia dziecięcych marzeń – ulubiony smak lodów, strój znanego piłkarza, domek dla lalek… Są jednak osoby, które marzą o prawdziwym domu, którego nie mają. Razem możemy to zmienić.

Wypełnij dom

Fundusz mieszkaniowy dla osób doświadczających bezdomności? Tak!

Jak wygląda lokal socjalny, do którego trafia się po latach spędzonych na ulicy?
By móc w nim zamieszkać niezbędny jest generalny remont oraz podstawowe wyposażenie.

Wesprzyj fundusz – WYPEŁNIJ DOM!

Na co przeznaczamy pieniądze z Funduszu mieszkaniowego?

Remonty

Często pierwszym domem po latach spędzonych na ulicy jest mieszkanie socjalne. Każda osoba doświadczająca bezdomności, która się o nie ubiega, musi zmierzyć z formalnościami i czasem – na upragnione „M” czeka się często długie lata. Niekiedy niezbędny jest też generalny remont.

Podłogi praktycznie nie istniały, ze ścian odpadał tynk, nie było żadnego ogrzewania ani instalacji elektrycznej – tak wyglądało mieszkanie, w którym miała zamieszkać pani Beata. Potrzebny był remont, który wyceniono na minimum 35 tysięcy złotych. Dla osoby wychodzącej z bezdomności, to kwota nieosiągalna. Dlatego… WYPEŁNIJ DOM!

Wyposażenie

W każdym mieszkaniu niezbędne jest podstawowe wyposażenie – pralka, stół, fotel… których osoby przebywające na ulicy lub w placówce nie posiadają.

Dlatego gdy wreszcie trafią pod dach, muszą urządzić to miejsce od początku. Bo przecież mieszkanie, to nie tylko ściany. Pani Kasia czeka na lodówkę, pani Teresa potrzebuje lampę i karnisz, a pan Adam marzy o meblach do kuchni, których teraz nie ma. Dlatego… WYPEŁNIJ DOM!

Hostele

Jest też grupa osób bezdomnych, które jeszcze nie mają dachu nad głową, a z różnych powodów nie mogę zamieszkać w schronisku (np. brak miejsca lub stan zdrowia). Wyjściem są hostele – jeszcze nie dom, ale bezpieczne schronienie na czas zimy. Razem możemy zapewnić takie miejsce tym, którzy go potrzebują właśnie dzięki funduszowi.

Panu Andrzejowi, bez domu, po wyjściu ze szpitala groził ponowny powrót na ulicę – dzięki pobytowi w hostelu mógł wrócić do pełni sił i podjąć dalsze starania o dach nad głową. Dlatego… WYPEŁNIJ DOM!

O Funduszu mieszkaniowym

Zaczęło się w 2012…

Od 2012 roku prowadzimy program mieszkaniowy dla osób doświadczających bezdomności, który obejmuje:

  • 11 mieszkań (wspieranych i chronionych treningowych) dla osób bezdomnych
  • pomoc w uzyskaniu lokalu socjalnego oraz w remoncie i wyposażeniu
  • opłacanie miejsc w hostelach
  • kompleksową pomoc specjalistów: pracownicy socjalni, asystenci osób bezdomnych, doradcy zawodowi, psychoterapeuci.

Rozpoczynamy nowy rozdział

Od kilkunastu lat jesteśmy świadkami niezwykłych przemian w życiu osób doświadczających bezdomności.

Niejednokrotnie słyszeliśmy słowa takie jak te, wypowiedziane przez panią Kingę: „To niesamowite uczucie, gdy po paru latach tułaczki nareszcie ma się normalny dom”. Wiedząc, jak dobre skutki przynoszą nasze programy mieszkaniowe uruchomiliśmy Fundusz mieszkaniowy „WYPEŁNIJ DOM”.

Droga do własnego domu

„Trudno jest to porównywać – czym innym jest mieszkanie, a czym ośrodek, w którym przebywa 200 mężczyzn. Tak się da przeżyć, ale nie żyć” – tak mówi jeden z lokatorów Dziełowego mieszkania, który podjął pracę, uregulował zadłużenie i właśnie wynajął pokój – rozpoczął nowy rozdział samodzielnego życia. Pani Kinga, Pan Andrzej, Pan Krzysztof… wiele jest osób, które dzięki programom mieszkaniowym Dzieła prowadzą dziś spokojne życie. Wiele z nich dopiero rozpoczyna drogę do własnego domu.

Dla kogo?

Fundusz mieszkaniowy “WYPEŁNIJ DOM” powstał z myślą o osobach doświadczających bezdomności, które pozostają w stałym kontakcie z pracownikami socjalnymi, doradcami zawodowymi oraz psychoterapeutami Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Środki z funduszu pozwolą nam wesprzeć osoby, które pragną zmiany swojej sytuacji życiowej.

Kim jesteśmy?

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio jest organizacją pożytku publicznego, która powstała szesnaście lat temu z myślą o ludziach, którzy utracili swój dom. Codzienną pracą wspieramy osoby bezdomne w pokonywaniu życiowych trudności. Oferujemy pomoc podstawową (łaźnia, pralnia, garderoba, żywność) oraz specjalistyczną (wsparcie socjalne, zawodowe, mieszkaniowe, prawne, duchowe).

Skip to content