Dzieło Pomocy św. Ojca Pio 20 lat
POMAGAM
Dzieło Pomocy - Facebook Facebook Dzieło Pomocy - Instagram Instagram Dzieło Pomocy - Linkedin Linkedin

Podsumowujemy pierwszy kwartał – Dzieło w liczbach

Wiosna zagościła już w pełni, więc to dobry czas na podsumowanie tego, co dobrego wydarzyło się w Dziele w ostatnich miesiącach. Z wielką radością dzielimy się krótkim, liczbowym zestawieniem pierwszego kwartału bieżącego roku. I choć mogłoby wydawać się, że są to tylko liczby, to za każdą z nich stoi człowiek, który mógł danego dnia zjeść kanapkę, wziąć kąpiel, czy skorzystać z konsultacji z doradcą zawodowym…

Pomoc żywnościowa
Każdego poranka punktualnie o godz. 9:00 w Dziele rusza Punkt Wydawania Żywności, w którym częstujemy osoby bezdomne pożywnymi bułkami i gorącymi napojami. W ciągu ostatnich 3 miesięcy wydaliśmy blisko 25 tysięcy bułek i prawie 12.5 tysiąca litrów kawy i herbaty.

Przez całą zimę, codziennie wolontariusze Dzieła zawożą również gorącą zupę do jednej z krakowskiej ogrzewalni, dla osób bezdomnych w Krakowie. W ciągu trzech ostatnich miesięcy dostarczyliśmy 3 600 porcji gorącej zupy, dzięki której kilkudziesięciu mężczyzn, 7 dni w tygodniu mogło zakończyć dzień ciepłym posiłkiem.

Pomoc doraźna
Pomagając doraźnie, chcemy wyjść naprzeciw najbardziej podstawowym potrzebom najuboższych. Dlatego w Dziele dostępne są prysznice, pralki, garderoba, aby każdy potrzebujący mógł zadbać o swoją higienę. W okresie styczeń-marzec Dziełowa łaźnia odnotowała 1367 kąpieli, w garderobie odbyło się 1278 wizyt, a z pralni skorzystano 575 razy. Korzystanie z pomocy doraźnej to dla wielu osób bezdomnych pierwszy krok do wyjścia z bezdomności, dlatego każda, nawet mała pomoc świadczona jest tutaj z okazaniem życzliwości i zrozumienia dla sytuacji ubogiego człowieka.


Pomoc specjalistyczna
Codziennie w gabinetach Punktu Konsultacyjnego odbywają się fachowe porady z pracownikami socjalnymi. Spotkania te pozwalają rozpoznać problemy podopiecznych i wspólnie zaplanować działania pozwalające je przezwyciężyć. W pierwszym kwartale roku odbyło się: 305 konsultacji socjalnych, 198 konsultacji lekowych i 25 konsultacji prawnych.

Dział Aktywizacji Zawodowej Dzieła oferuje różne formy wsparcia osobom bez domu poszukującym zatrudnieniaMożliwość skorzystania z internetu, przejrzenia ofert pracy, a przede wszystkim indywidualne konsultacje z doradcą sprawiają, że rocznie dzięki wsparciu Dzieła zatrudnienie znajduje kilkadziesiąt osób. Od początku roku w ramach wsparcia zawodowego odbyło się 110 konsultacji zawodowych CIS (Centrum Integracji Społecznej) oraz 141 konsultacji zawodowych DAZ (Działu aktywizacji zawodowej).

Choć to tylko wycinek tego, co wydarza się w Dziele każdego dnia, to pomoc na taką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia Darczyńców i Przyjaciół, którzy razem z nami tworzą to miejsce.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączają się w pracę Dzieła, dokładając swoją cegiełkę. Wierzymy, że „dobro to jedyna rzecz, która się mnoży się, kiedy się ją dzieli” i wspólnie uda nam się zrobić jeszcze wiele dobra.

Jeśli nie rozliczyłeś jeszcze PIT, możesz PRZEKAZAĆ 1% PODATKU na kompleksową pomoc osobom bezdomnym. Dziękujemy!

Skip to content