Ostatnie przygotowania do pielgrzymki

Ostatnie przygotowania do pielgrzymki

Pakujemy walizki, kompletujemy kosmetyczki, prasujemy koszulki z logo Dzieła – to znak, że na pielgrzymkę wyruszamy już za kilka dni! 8 października 30 osób bezdomnych z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio uda się na pielgrzymkę organizowaną w ramach Roku Jubileuszowego św. Ojca Pio. Pielgrzymi wezmą udział w audiencji u Ojca Świętego oraz odwiedzą Pietrelcinę, San Giovanni Rotondo, Padwę,  Monte Sant’Angelo, Asyż i Alwernię. To już druga taka pielgrzymka organizowana przez Dzieło.

Pielgrzymka nadziei

Pątnicy bez domu łączą z pielgrzymką duże nadzieje. Liczą, że udział w wyprawie do Włoch przyniesie im nowe siły do wychodzenia z bezdomności oraz będzie okazją do podziękowania za wszystkie pozytywne zmiany, których już dokonali. Pani Dominika, która przygotowuje się do wyjazdu, jeszcze niedawno trwała w nałogu, bez dachu nad głową i bez nadziei. Dziś mieszka w mieszkaniu wspieranym Dzieła Pomocy, ma stałą pracę i wiele planów na przyszłość. - W Ojcu Pio jest siła. Włożyłam wiele wysiłku w wyjście z bezdomności, ale gdyby nie on, sama nie dałabym rady. Już dawno postanowiłam, że, jak tylko będę mogła, pojadę do niego podziękować za wsparcie, które cały czas czuję. Będę go też prosić o dalszą opiekę, bo przede mną wciąż wiele wyzwań – opowiada pani Dominika.

Nadzieję, że dzięki pielgrzymce odmieni się los bezdomnych pielgrzymów, ma również dyrektor Dzieła Pomocy br. Grzegorz Marszałkowski OFM Cap: - Chcemy ich zaprowadzić do Jezusa przez naszego świętego patrona - Ojca Pio. Skoro już za życia przybywały do niego tłumy, to chcemy i my tam się wybrać. To może być dla naszych podopiecznych doświadczenie żywego Kościoła.

Przez Włochy w drodze do… własnego domu

Mamy nadzieję, że pielgrzymka będzie dla bezdomnych pątników wydarzeniem, które wzmocni ich duchowo na trudnej drodze powrotu do domu. Ale wyprawa będzie służyła nie tylko budowaniu relacji z Bogiem, lecz także z ludźmi. Osoby bez domu wyruszą do Włoch pod opieką pracowników Dzieła i duszpasterzy. Ma to służyć nawiązaniu więzi, które w przyszłości ułatwią wspólną pracę nad pokonywaniem bezdomności.

Październikowa pielgrzymka to druga tego typu inicjatywa w Dziele Pomocy. Doświadczenia poprzedniej, sprzed dwóch lat, potwierdzają potrzebę organizacji takich wyjazdów: - Wielu uczestników przystąpiło wtedy do sakramentu pokuty po raz pierwszy od wielu lat. Wspomnienia tamtego wyjazdu wciąż są żywe i podopieczni często do nich wracają - mówi Małgorzata Kokot z Dzieła Pomocy. Uczestnicy pierwszej pielgrzymki do dziś spotykają się w ramach Grupy Modlitwy Ojca Pio, która stanowi dla nich wsparcie duchowe na drodze wychodzenia z bezdomności.

Media o nas:

Gość Niedzielny

Deon

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl