Dzień Ludzi Bezdomnych

Dzień Ludzi Bezdomnych


Dzień Ludzi Bezdomnych

14 kwietnia po raz 25. obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych. „Sam jest sobie winien”, „Wziąłby się to roboty”, „Lump, menel, alkoholik” – to tylko niektóre stereotypy, które od lat towarzyszą osobom bezdomnym. Dlatego dzień ten stał się okazją, by powiedzieć głośno o sytuacji osób doświadczających bezdomności, a także spróbować przełamać stereotypowe opinie na temat osób bez domu. Wiemy, że bezdomność to nie wybór i o tym na wiele sposobów mówiliśmy przez cały miniony tydzień od 6 do 14 kwietnia w naszych mediach społecznościowych.

Dzień Ludzi Bezdomnych 2021 w Dziele Pomocy św. Ojca Pio

Ze względu na obowiązujące obostrzenia, większość działań realizowana jest w przestrzeni on-line.

 • O bezdomności bez stereotypów – seria na naszym Facebookowym profilu, która pokazuje krzywdzące stereotypy na temat osób bezdomnych oraz prawdziwe historie naszych podopiecznych, które im przeczą.
 • Spotkanie live "Bezdomność - droga bez wyjścia?" z udziałem trzech pracowników, którzy od wielu lat towarzyszą osobom doświadczającym bezdomności w różnych przestrzeniach: od łaźni, przez wsparcie zawodowe po pomoc mieszkaniową.
  - GDZIE?: Facebook Dzieła Pomocy - https://www.facebook.com/dzielopomocy
  -
  KIEDY?: 14 kwietnia 2021, godzina 19:00

  ZOBACZ nagranie z webinaru TUTAJ. • Fundusz mieszkaniowy „Wypełnij dom”. Prowadzimy 11 mieszkań dla osób bezdomnych. Dzięki temu już kilkadziesiąt osób w pełni się usamodzielniło, a kilkadziesiąt kolejnych dzieli już tylko krok od samodzielności. By program mieszkaniowy mógł się rozwijać, postanowiliśmy uruchomić fundusz. Więcej szczegółów: Wypełnij dom


Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – z myślą o osobach bezdomnych

Od ponad 16 lat codzienną pracą wspieramy osoby doświadczające bezdomności. Oferujemy pomoc podstawową (łaźnia, pralnia, garderoba, żywność) oraz specjalistyczną (wsparcie socjalne, zawodowe, mieszkaniowe, prawne, duchowe). Działamy w dwóch nowoczesnych Centrach Pomocy w samym sercu Krakowa. Rocznie ze wsparcia Dzieła korzysta ponad 2 tysiące osób, które doświadczają bezdomności.

Osoby bezdomne w Polsce

Szacuje się, że liczba osób bezdomnych w Polsce wynosi ponad 30 tysięcy. Z czego tylko 1/3 to tak zwana bezdomność uliczna, ta, którą widzimy na co dzień. Pozostałe 2/3 osób bezdomnych przebywa w placówkach tymczasowego schronienia. Warto dodać, że statystyki nie obejmują osób, które są zagrożone bezdomnością.

 

 

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl