Gdy świat się zatrzymał – podsumowanie działalności w czasie epidemii

Gdy świat się zatrzymał – podsumowanie działalności w czasie epidemii

Choć epidemia wiele zmieniła to nie przysłoniła dobra, którego w Dziele Pomocy św. Ojca Pio każdego dnia jesteśmy świadkami. Nowa praca, zakończona terapia, pierwsza noc spędzona pod dachem – to tylko niektóre z cudów, które w minionych miesiącach widzieliśmy na własne oczy.

Dobro mnoży się mimo wszystko – najkrócej w taki sposób możemy opisać rzeczywistość, jakiej doświadczamy w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. Od początku pandemii wiedzieliśmy, że niezmiennie chcemy towarzyszyć osobom doświadczającym bezdomności. Bo choć czas pandemii wniósł w naszą codzienność wiele wyzwań i ograniczeń, to każdego dnia jesteśmy świadkami wielu małych-wielkich cudów naszych podopiecznych. - Kiedy w marcu ubiegłego roku z niepewnością patrzyliśmy w przyszłość, wiedzieliśmy, że nie zostawimy osób bez domu i ufaliśmy, że uda nam się być blisko tych, dla których istnieje Dzieło. Choć epidemia wiele zmieniła, to nie przysłoniła dobra, którego byliśmy świadkami. Nowa praca, przebyta terapia, pierwsza noc spędzona pod dachem – to tylko niektóre z cudów, które mogliśmy w minionych miesiącach zobaczyć na własne oczy. – mówi br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, Dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Nowe formy pomocy

Utrata pracy, ograniczona możliwość zadbania o higienę, utrudniony dostęp do posiłku i pomocy medycznej, a nade wszystko jeszcze bardziej dotkliwy niż dotychczas brak bezpiecznego schronienia – to tylko niektóre problemy, z jakimi mierzyły się osoby doświadczające bezdomności w czasie trwającej pandemii. - Epidemia sprawiła, że część dotąd wypracowanych form pomocy musiała zostać chwilowo zamknięta lub zawieszona, jak choćby wszelkie grupowe formy wsparcia: świetlica, grupa Loretanin, czy Zielona Mila. Za to konieczne stało się uruchomienie nowych działań, np. dofinansowujemy wynajem pokoi, miejsc w hostelach, wydajemy paczki żywnościowe. – mówi Agnieszka Adamczyk, kierownik działu socjalnego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. 


Działanie zamiast czekania

- Mimo „zatrzymania się” świata i lockdownu, w Dziele nie odczuliśmy zwolnienia tempa. Problemy pań i panów, którzy szukają pomocy w Dziele, nie chciały poczekać, a co najważniejsze: to Oni nie chcieli czekać na zmianę. Dzięki wspólnemu działaniu nasi podopieczni podejmowali pracę, dostawali lokale socjalne, wynajmowali pokoje i całe swoje wysiłki koncentrowali na tym, aby wychodzić z bezdomności, mimo panującej sytuacji. W naszych mieszkaniach zamieszkały kolejne osoby, z nadzieją na poprawę swojej sytuacji, a my widząc, jak duża jest potrzeba, jeszcze bardziej rozwijamy program mieszkaniowy. Dziś wirus, który towarzyszy nam od roku, nie determinuje naszej działalności, ale jest gdzieś w tle… Można powiedzieć, że pandemia zmieniła wszystko, a jednocześnie nie zmieniła nic. Nadal mamy wokół siebie ludzi, którzy przychodzą do Dzieła po wsparcie i to jest siłą napędową, której nic nie zatrzyma. - podsumowuje Agnieszka Adamczyk.


A to wszystko – wydawanie żywności, łaźnia, pralnia, garderoba, konsultacje zawodowe i psychologiczne, pomoc prawna, dwa Centra Pomocy, pomoc mieszkaniowa – działa dzięki Darczyńcom, którzy w ostatnich miesiącach szczególnie wspierali Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co dzieje się w Dziele, dołącz do naszego NEWSLETTERA.

 

 

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl