Dziewiąte mieszkanie wspierane czeka na nowych lokatorów

Dziewiąte mieszkanie wspierane czeka na nowych lokatorów

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi 9 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Lokatorzy mieszkań objęci są fachową pomocą zespołu specjalistów, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności. Dzięki tej „szkole domowego życia” własny dom odnalazło już kilkadziesiąt osób.

Od 2012 roku nieprzerwanie rozwija projekt mieszkalnictwa wspieranego. Obecnie Dzieło prowadzi dziewięć mieszkań w Krakowie, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Trzy mieszkania chronione treningowe (prowadzone razem z gminą miejską Kraków) przeznaczone są dla mężczyzn, cztery mieszkania dla pań oraz matek z dziećmi, a także jedno mieszkanie wspierane dla panów. Dobiega końca przygotowanie dziewiątego mieszkania. Już niebawem stanie się ono schronieniem dla trzech mężczyzn.

Zanim jednak mieszkanie stanie się bezpieczną przystanią dla nowych lokatorów, przechodzi… prawdziwą metamorfozę. Pracownicy Dzieła wiedzą, jak bardzo ważne jest to, aby panowie i panie czuli się w tych mieszkaniach jak u siebie. Dlatego też dokładają wszelkich starań, by oprócz niezbędnego remontu również wystrój wnętrz tworzył ciepłą, domową atmosferę.  Mieszkania, którymi dysponuje Dzieło są w różnym stanie – czasem wymagają remontu, wymiany mebli, malowania ścian. Zajmujemy się tym wraz z pracownikami Dzieła i wolontariuszami.opowiada Adam Orłowski, pracownik działu administracji. Natomiast Agnieszka Adamczyk, kierownik działu socjalnego dodaje: Staramy się, aby te mieszkania były przytulne, odpowiednio wyposażone, żeby nie zabrakło w nich niczego, co jest potrzebne do codziennego funkcjonowania. Nie ograniczamy się do szafy, komody i łóżka  – staramy się również wyposażyć tę przestrzeń w rzeczy, które są państwu potrzebne. Chcemy w ten sposób odpowiadać na ich konkretne potrzeby – podkreśla. – Co prawda mieszkania, do których wprowadzają się państwo, są już wyposażone, ale jeżeli mają ochotę i chcą coś w nich zmieniać, to oczywiście mają taką możliwość. Wszystko po to, aby w czasie pobytu w Dziełowym mieszkaniu czuli się jak u siebie  – tłumaczy Agnieszka Adamczyk.

Pobyt w mieszkaniu jest swego rodzaju krokiem milowym na drodze do samodzielnego życia i szansą, by „stanąć na nogi”. Oczywiście ilość miejsc w mieszkaniach, którymi dysponuje Dzieło, jest ograniczona. Organizacja stara się jednak, by tę szansę otrzymywała jak najwięcej osób - w związku z tym, liczba mieszkań rośnie. W ciągu 8 lat udało się uruchomić 8 mieszkań, a kolejne ruszy niebawem. Dlaczego pobyt w mieszkaniu wpieranym jest tak ważny? Ponieważ daje szansę na powrót do normalnego, codziennego funkcjonowania, do pewnego rytmu dnia, do nauki codzienności. Oprócz dachu nad głową i namiastki domowego ciepła, lokatorzy mieszkań wspieranych, otrzymują również stałe i kompleksowe wsparcie pracowników Dzieła. Nad każdą osobą i rodziną czuwa interdyscyplinarny zespół specjalistów: pracownik socjalny, doradca zawodowy, asystent rodziny, psychoterapeuta, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności. Tu uczą się m.in. zarządzania czasem, dbania o wspólną przestrzeń, czy budżetowania. Jest to również czas, w którym panie i panowie mają czas na poukładanie swojej sytuacji socjalnej, prawnej, rodzinnej. To właśnie ta normalność – ciepło, woda w kranie i wygodne łóżko, poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa – cieszą najbardziej.

Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła skorzystało już ponad 100 osób będących w kryzysie bezdomności. Do tej pory „na prostą” wyszło 50 osób, którym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkanie na wolnym rynku.

Poniżej przedstawiamy efekty prac w nowym mieszkaniu, w którym już niedługo zamieszka trzech panów.

 

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl