Podróż do Szwecji – seanse filmowe „Loretanina” wróciły!

Podróż do Szwecji – seanse filmowe „Loretanina” wróciły!

Projekcją filmu „Mężczyzna imieniem Ove” członkowie grupy wsparcia „Loretanin” zainaugurowali nowy sezon spotkań filmowych po wakacyjnej przerwie.

30 października sala konferencyjna na ul. Loretańskiej zamieniła się w salę filmową, która zgromadziła kilkudziesięcioosobową publiczność. Każdy z widzów trzymał w ręku specjalne zaproszenie, które wcześniej były rozdawane w różnych przestrzeniach Dzieła, a które są warunkiem do wzięciu udziału w seansie. Pokaz szwedzkiego komediodramatu poprzedziło spotkanie z gościem – Panią Weroniką, absolwentką filologii szwedzkiej. Pani Weronika wprowadziła widzów w kulturę i krajobraz Szwecji, dzieląc się przemyśleniami ze swojego pobytu w tym kraju. Nasz gość opowiedział o życiu codziennym Szwedów, ich tradycjach oraz przyzwyczajeniach. Zainteresowanie wzbudziło przede wszystkim kwestie dotyczące praktyk religijnych. Nie zabrakło również niespodzianek, ponieważ pani Weronika zagrała na skrzypcach szwedzki utwór o rodzimym tytule „Polka”.

Pomimo komediowego charakteru, fabuła filmu porusza poważną i bliską nam wszystkim rzeczywistość, jaką jest utrata członka rodziny oraz sposobu jej przeżywania. Obraz opowiada o tematach trudnych: samotności, starzeniu się oraz związanym z nią poczuciem niezrozumienia. Główny bohater filmu zmierza się bowiem z osobistą tragedią – śmiercią żony, która skutecznie zamyka go na świat i innych ludzi. 

Grupa Loretanin powstała w 2012 r. z inicjatywy osób bez domu. Seanse filmowe są przestrzenią nie tylko do spotkania i wymiany doświadczeń, ale również czasem budowania relacji i dzielenia wspólnych pasji. Ponadto, jej uczestniczy o artystycznym zamiłowaniu wykonują prace plastyczne, uczestniczą w prelekcjach ciekawych gości, odwiedzają miejsca kultury takie jak muzea, teatry, czy biorą udział w koncertach.

 

 

 

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl