Nasza pamięć o zmarłych

Nasza pamięć o zmarłych

Przed nami listopad, miesiąc zadumy i refleksji. Wspominamy bliskich nam zmarłych, a wśród nich osoby bez domu, które po trudach ziemskiej tułaczki, znalazły już swój dom u Ojca w Niebie, gdzie jest przecież „mieszkań wiele”.

Nasza troska o zmarłe osoby bezdomne, sięga jednak dalej niż życzliwa o nich pamięć. Regularnie odwiedzamy i porządkujemy groby osób bez domu na krakowskim cmentarzu. Dbamy o nagrobki nie tylko dobrze nam znanych pań i panów, którzy korzystali z pomocy Dzieła, ale także tych, na których grobach widnieje tabliczka „NN”. Do tej pory dzięki uczestnikom Dziełowego Centrum Integracji Społecznej udało się uporządkować kilkadziesiąt miejsc spoczynku osób bezdomnych.

Uczestnicy CIS-u prócz typowych prac porządkowych, wykonują również drewniane płotki do ogradzania grobów. Materiał do wykonywania płotków pochodzi od firmy, która podarowała Dziełu drewniane palety. Początkowo zastanawiano się do czego wykorzystać deski z palet, ale Dziełowe Centrum Integracji Społecznej słynie z wielu ciekawych rękodzieł i prac manualnych, stąd też pomysł nasunął się niemal od razu.

Płotki na groby powstają w Dziełowym gospodarstwie w Glichowie. Najpierw palety są demontowane i rozdzielane na pojedyncze deski, następnie przycinane do półokrągłego kształtu, szlifowane i na sam koniec trzykrotnie malowane. Tym samym powstają rzędy drewnianych płotków, nadające się idealnie do tego, aby otoczyć groby nieżyjących już pań i panów bez domu.

Jak podkreśla Wojciech Popielak, trener zatrudnienia w CIS, troska o groby zmarłych ma dwuwymiarowy charakter – Panowie uczą się rzemiosła, posługiwania konkretnym narzędziem, a przede wszystkim pokazują samym sobie i innym, że mogą robić dobre rzeczy i wykonywać je dobrze! To pozwoli im wyjść na rynek pracy z wiarą i pewnością, że mogą więcej, a także uczy brania odpowiedzialności za to, co robią.

Mamy nadzieję, że osoby, o których nagrobki zatroszczyliśmy się w tym roku, ale i ci bezimienni, odchodzący czasem w zupełnym zapomnieniu, odnaleźli wreszcie upragnione szczęście i niebiański dom.

Pamiętajmy o nich w modlitwie!

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl