Dzieło Pomocy św. Ojca Pio 20 lat
POMAGAM
Dzieło Pomocy - Facebook Facebook Dzieło Pomocy - Instagram Instagram Dzieło Pomocy - Linkedin Linkedin

Jak osoby bezdomne spędzają czas wolny?

Powrót do pracy po wielu latach bezrobocia czy nauczenie się na nowo wykonywania obowiązków domowych… Choć wydawałoby się, że to właśnie te sytuacje wywołują największy stres w osobach wychodzących z bezdomności, w praktyce często mają one trudność głównie z… wartościowym spędzaniem wolnego czasu! Nie ma w tym nic dziwnego – po latach na ulicy łatwo zapomnieć, jak to jest móc odpocząć, zrelaksować się… Tu z pomocą najuboższym przychodzi Dzieło!

Pan Marek „ucieka” w telewizję i książki, a pan Piotr z rozbrajającą szczerością przyznaje, że dla zabicia czasu po pracy… śpi! Historie tych podopiecznych Dzieła pokazują, że po latach bezdomności trudno jest na nowo nauczyć się spędzania wolnego czasu w wartościowy i przyjemny sposób. Niejednokrotnie nie ma go też z kim spędzić… Właśnie dlatego Dzieło stara się na różne sposoby organizować najuboższym ich czas wolny!

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY
Raz na kwartał Dziełowa aula przy ul. Loretańskiej 11 zmienia się… w salę kinową! Duży ekran, rozstawione w sali głośniki i kilkudziesięciu widzów to znak, że już za moment w Dziele rozpocznie się projekcja filmowa. Co istotne, filmy oglądane w ramach Dziełowego klubu filmowego są wcześniej skrupulatnie wybierane przez pracowników i braci kapucynów posługujących w Dziele. Starają się oni tak wybrać film, by był dla widzów poruszający i skłaniający do przemyśleń. Przed projekcją jedna z osób organizujących spotkanie bądź specjalnie zaproszony gość opowiada krótko o wyświetlanym filmie, a po jego wyświetleniu przychodzi czas na… dyskusję odnośnie obejrzanej historii! Osoby bezdomne bardzo lubią te popołudniowe spotkania – nie tylko dlatego, że mogą obejrzeć film w komfortowych warunkach, ale także dlatego, że mają możliwość porozmawiania z innymi na bardzo różne tematy i podzielenia się swoim punktem widzenia!

PIĄTKOWA INTEGRACJA SPOŁECZNA
Uczestnicy działającego w Dziele Centrum Integracji Społecznej także poznają sposoby na wartościowe spędzanie czasu. W ramach Centrum, od poniedziałku do czwartku osoby bezdomne wykonują pracę w Dziełowym „warsztacie”. Piątki są natomiast poświęcone różnego rodzaju warsztatom czy wyjściom! Uczestnicy CIS w ramach piątkowych zajęć byli już np. w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI (na wystawie „W stronie ciemności” prowadzonej przez osobę niewidomą), w Muzeum Tadeusza Kościuszki czy w Ogrodzie Botanicznym. Uczyli się także muzykować i kaligrafować!

SPOTKANIA DLA KOBIET
W Dziele jest też przestrzeń, w której miło spędzić czas mogą bezdomne panie. W ramach kobiecych, popołudniowych spotkań uczestniczki podejmują bardzo różne aktywności, m.in. poznają świat perfum, uczą się wyplatać makramy czy wspólnie kolorują. W ten sposób panie, które wśród osób bezdomnych stanowią zdecydowaną mniejszość, mogą się spotkać, zintegrować i zrelaksować we własnym, żeńskim gronie.

Chcesz pomóc Dziełu w realizowaniu powyżej opisanych aktywności? Wesprzyj osoby bezdomne dobrowolną darowizną!

Skip to content