Dom z nieba

Dom z nieba

Czasem otrzymujemy dary, o których nawet nie mamy odwagi marzyć. Bo przecież nie jest czymś zwyczajnym, aby otrzymać w prezencie DOM. Ale w Dziele Pomocy św. Ojca Pio dzieje się wiele cudów…I tak Dzieło rzeczywiście otrzymało dom! Trzypiętrowy, otoczony sadem w podkrakowskim Glichowie. Dom prosto z Nieba.

Dziś po kilkuletnim remoncie powstaje miejsce ułatwiające osobom bezdomnym powrót do życiowej samodzielności. Poprzez wspólne mieszkanie, wspólną pracę, zwyczajne bycie razem osoby bezdomne będą znów mogły poczuć się pewnie i bezpiecznie. Ten nowatorski, nieco eksperymentalny projekt będzie realizowany wstępnie do końca sierpnia 2019 roku. Jeśli przyniesie oczekiwane owoce, będzie kontynuowany.

Remont

Dzieło wyremontowało dom przy ogromnym nakładzie pracy wolontariuszy, podopiecznych oraz przy wsparciu darczyńców. Przez kilka lat gospodarstwo regularnie odwiedzała ekipa ochotników na bieżąco zdobywająca wiedzę z zakresu budownictwa i agronomii, by jak najlepiej przygotować to miejsce na przyjęcie nowych mieszkańców. W budynku wymieniono okna, wycyklinowano podłogi, a niektóre z pomieszczeń przebudowano.

Nowe życie

Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany dzień, w którym do domu mogą wprowadzać się nowi lokatorzy. Jest w nim wszystko, co potrzebne, by żyć skromnie, ale komfortowo. Na parterze znajduje się kuchnia oraz pokój dzienny – miejsce wspólnych posiłków i rozmów. Na kolejnych piętrach mieszczą się sypialnie dla ponad 20 osób. Szczyt, a w zasadzie samo centrum domu, to kaplica – źródło siły.

Dzień w Glichowie będzie miał swój rytm i porządek: regularne posiłki, słanie łóżek, sprzątanie – po latach życia na ulicy nie są to rzeczy oczywiste. Częścią glichowskiego życia będą też spotkania terapeutyczne i psychoedukacja: uczenie się relacji, mądrego stawiania granic i rozwiązywania problemów. Bez alkoholu, przemocy, ucieczki i palenia mostów.

Trampolina

- Naszym celem jest stworzenie wspólnoty, która będzie trampoliną umożliwiającą pójście dalej – mówi Magdalena Foss Kita-psychoterapeutka, która zamieszka w Glichowie wraz z mężem Markiem i grupą osób bez domu. – Tym, co najbardziej umacnia człowieka, jest relacja. Jest to także droga, którą wskazuje papież Franciszek. Pragnie on, by Kościół był Kościołem dla ubogich – mówi psychoterapeutka.

Taką ideę będzie realizował Dom w Glichowie, bo, jak podkreśla Magdalena Foss-Kita, czasem nie wystarczy zorganizować punktu pomocy dla osób bezdomnych. Ważne jest, by dzielić z nimi życie. Nie bez znaczenia jest fakt, że inicjatywa rusza w roku Jubileuszowym – 100-lecia śmierci Ojca Pio i 50-lecia otrzymania stygmatów przez Świętego Kapucyna. To on uczył, że drugi człowiek i relacja z nim jest sensem ziemskiego życia.

 

Artykuł ukazał się na łamach czasopisma "Głos Ojca Pio"

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl