Pielgrzymujemy do Ojca Pio!

Pielgrzymujemy do Ojca Pio!

Po długim planowaniu, intensywnych przygotowaniach i wielkim pakowaniu bezdomni pielgrzymi wyruszyli do Włoch. Pielgrzymka osób bezdomnych, podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, oraz towarzyszących im braci kapucynów, pracowników i wolontariuszy Dzieła odbywa się w Roku Jubileuszowym św. Ojca Pio. Miejsca związane z naszym świętym patronem odwiedzamy dokładnie 100 lat po otrzymaniu przez niego stygmatów oraz 50 lat od Jego śmierci.

Każdy z pielgrzymów stawia sobie jakieś postanowienia oraz ma nadzieję powrócić z miejsc świętych z konkretnymi owocami. - Chcę wrócić z lepszym zdrowiem – mówi pan Jan. - Może Ojciec Pio pomoże mi zdać egzamin na prawo jazdy – dodaje. Z kolei pan Tomasz ma nadzieję wrócić „ze zdrowiem, odpoczynkiem, uśmiechem na twarzy i radością z pracy zawodowej i zamieszkania po pielgrzymce w mieszkaniu chronionym”.

Ponieważ wyjazd ten odbywa się dzięki pomocy naszych przyjaciół i darczyńców, chcemy na bieżąco relacjonować, gdzie są nasi pielgrzymi!

DZIEŃ 1. - 8 października

Ostatnie godziny przed wyjazdem upłynęły pod znakiem wielkiego pakowania. Chociaż walizki każdego z bezdomnych pielgrzymów przygotowane były już dawno - wyposażone w odpowiednia ubrania z garderoby, odzież z logo Dzieła oraz potrzebne artykuły higieniczne - wszystko to trzeba było zapakować do auta i autokaru. Dzięki pomocy naszych wolontariuszy udało się przygotować aż 300 bułek na drogę. Oficjalnym punktem rozpoczęcia pielgrzymowania była Msza Święta. Po raz pierwszy wypróbowaliśmy nasze śpiewniki, by wspólnie pięknie przeżyć liturgię. Słowo posłania skierowali do nas br. Tomasz Duszyc i br. Grzegorz Marszałkowski, który jest kierownikiem wyjazdu!

DZIEŃ 2. - 9 października

Pierwszym zobaczonym we Włoszech miastem jest Padwa. Tu pielgrzymi odwiedzili najpierw św. Leopolda Mandića, a później św. Antoniego. Przy Bazylice św. Antoniego w kaplicy św. Maksymiliana Kolbego uczestniczyli we Mszy świętej. Nasi państwo zwracają uwagę na architekturę! Zauważają jak różni się od tej krakowskiej. Pamiętajmy, że wiele z tych osób rzeczywiście nigdy nie było za granicą.
- Większość dnia spędziliśmy w trasie. Przejechaliśmy kilka włoskich krain - m.in. Toskanię i Umbrię. Było co podziwiać! Były i góry, i rzeki, i doliny. Było pięknie. Żeby trochę urozmaicić sobie czas, śpiewaliśmy piosenki z naszego śpiewnika - zarówno te pobożne, jak i te mniej pobożne. No i oczywiście nie zabrakło modlitwy - relacjonuje Małgorzata Kokot, pracownik Dzieła.

DZIEŃ 3. - 10 października

Spotkaliśmy Ojca Świętego! Pielgrzymi Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, podczas audiencji w Auli Pawła VI nawet wręczyli mu prezent - figurkę św. Ojca Pio, które ręcznie wykonujemy na naszym gospodarstwie! Jak mówi p. Natalia, która przedstawiała bezdomnego Pana Ojcu Świętemu "Franciszek ma bardzo dobre oczy". Papież usłyszał skąd przyjeżdżamy, a także dostał list, w którym wyjaśniamy dlaczego jesteśmy w Rzymie i miejscach związanych z Ojcem Pio. Po zwiedzeniu bazyliki św. Piotra oraz modlitwie przy grobie św. Jana Pawła II grupa wzięła udział w Mszy Świętej i została poczęstowana... PIZZĄ! Wytrwali podróżnicy zwiedzili także ważne miejsca wiecznego miasta: Zamek Anioła, Fontannę Czterech Rzek, kościół jezuitów z obrazami Caravaggia, fontannę di Trevi, Forum Romanum i Koloseum.

DZIEŃ 4. - 11 października

Spod pięknego Rzymu pielgrzymi wyruszyli do miejsc związanych z naszym świętym Patronem! Po drodze grupa zatrzymała się na cmentarzu pod Monte Cassino, gdzie zapalono znicze i pomodlono się za poległych żołnierzy.
W Pietrelcinie Panowi i Panie bez domu odwiedzili wszystkie ważne miejsca związane ze Ojcem Pio - miejsce jego urodzenia, dom rodzinny, kościół w którym był chrzczony oraz ten, w którym odprawił mszę prymicyjną. W świątyni, która powstała na miejscu otrzymania pierwszych stygmatów pielgrzymi celebrowali Mszę Świętą. "Widać, że cała Pietrelcina żyje ojcem Pio" zwracali uwag podopieczni Dzieła. - W kazaniu brat Grzegorz zwrócił uwagę na wczesną dziecięcą gorliwą wiarę o. Pio (pierwsze wizje w wieku 6 lat) i zachęcił nas, byśmy wrócili wspomnieniami do dzieciństwa i szukali Bożej obecności już u początków naszego życia, bo Bóg na pewno tam był - relacjonuje Małgorzata Kokot. Podczas modlitwy różańcowej grupa powierzyła wszystkie powierzone intencje.
Na całej trasie do San Giovanni Rotondo nasza grupa spotykała innych polskich pielgrzymów zmierzających do o. Pio z okazji Roku Jubileuszowego!

DZIEŃ 5. - 12 października

Nasi pielgrzymi są w San Giovanni Rotondo, gdzie wraz z kilkunastoma grupami z Polski uczestniczyli we Mszy Świętej i wysłuchali konferencji p. Beaty Grzyb mieszkającej na co dzień w San Giovanni Rotondo, pt. "Przesłanie Ojca Pio". Panowie i Panie bez domu obejrzeli ważne pielgrzymkowe miejsca: miejsce spoczynku o. Pio, klasztor, w którym mieszkał, kościoły, w których sprawował Eucharystie.
Dla naszych pielgrzymów był to bardzo ważny dzień. Nareszcie mogli się spotkać ze swoim patronem i powierzyć mu swoje intencje. Pani Dominika rano wyszła z hotelu tylko w krótkim rękawie. Stwierdziła, że grzeją ją emocje. Na spotkanie z o. Pio czekała 2 lata, bo po powrocie panów z poprzedniej pielgrzymki była pewna, że ona pojedzie na kolejną. Do Ojca Pio przywiozła intencje mnóstwa osób, którzy poprosili ją o modlitwę i wciąż do niej piszą w tej sprawie.

DZIEŃ 6. - 13 października

Pobyt we Włoszech dla bezdomnych pielgrzymów jest nie tylko wspaniałym przeżyciem religijnym, ale też kulturowym. Spotykają chrześcijan z różnych krajów, którzy tak samo jak oni chcą spotkać wielkiego świętego. A przy okazji poznają nowe zwyczaje i... smaki.
Dzień 6 to dla grupy czas na odwiedzenie Domu Ulgi w Cierpieniu w San Givanni Rotondo, Sanktuarium Michała Archanioła w Monte San Angelo oraz plaża w Manfredonii! Pięknymi momentami była Msza z Grupami Modlitwy Ojca Pio z Polski oraz Droga Światła - procesja różańcowa ze świecami!


DZIEŃ 7. - 14 października

Nasza dzielna grupa pielgrzymów odwiedziła Asyż, gdzie rozpoczął się charyzmat franciszkański i kapucyński. Miejsce urodzenia, życia i spoczynku św. Franciszka oraz św. Klary zachwyciło wszystkich i pomogło wyobrazić sobie życie pierwszych braci i sióstr żyjących według reguły braci mniejszych.
Po Eucharystii w przyklasztornej kaplicy pątnicy udali się do grobu Biedaczyny z Asyżu, a później do bazyliki ozdobionej freskami Giotta. Panowie stwierdzili, że mogą pomóc naprawić te malowidła, po których widać upływ czasu!

DZIEŃ 8. - 15 października

Nasi pielgrzymi kontynuowali podróż śladami św. Franciszka. Wszystkich zachwyciła toskańska La Verna, gdzie Pan Bóg obdarował Biedaczynę stygmatami. Przy kolacji Panie i Panowie bez domu mogli podpatrzeć, jak wygląda cały proces robienia prawdziwej włoskiej pizzy. Niektórzy już tęsknią za Krakowem - szczególnie za polskim jedzeniem: zupami, makaronem z białym serem, schabowym. Ale wspomnienia pielgrzymki i nawiązane tu przyjaźnie bez wątpienia będą trwały.

DZIEŃ 9. - 16 października

Ekipa dzielnych pielgrzymów wróciła do Krakowa. Przywitani przez innych pracowników i podopiecznych Dzieła podzielili się pierwszymi wrażeniami przy wspólnym obiedzie. Na podsumowania, wspomnienia i relacje przyjdzie jeszcze czas.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

KRS 0000217272
Nr konta Bank Pekao SA: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039
Nr konta dla przelewów z zagranicy Bank BGŻ BNP Paribas:
PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001 • SWIFT/BIC: PPABPLPK
tel.: +48 12 433 51 70 • e-mail: pomoc@dzielopomocy.pl