Pomagając doraźnie, chcemy wyjść naprzeciw potrzebom najuboższych, które wynikają bezpośrednio z utraty dachu nad głową. Gdy nie ma domu, nie ma też łazienki ani pralki. Dlatego są one w Dziele, aby każdy potrzebujący mógł zadbać o swoją higienę. Na ulicy nie ma miejsca, by przygotować ciepły posiłek, a będąc głodnym, trudno podjąć walkę o lepsze jutro. Dlatego w Dziele mamy kuchnię. Brak domu nie służy dbaniu o dobry stan zdrowia, stąd pomysł, aby zaprosić do współpracy Stowarzyszenie „Lekarze Nadziei” i oddać im jedno z pięter nowego Centrum Pomocy przy ul. Smoleńsk.

Łaźnia

Łaźnia Dzieła Pomocy św. Ojca Pio to jedyne miejsce w Krakowie, które osobom bez domu pomaga gruntownie zadbać o higienę. Na najuboższych czeka 5 kabin prysznicowych (jedna z nich jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych) oraz umywalki i brodziki do mycia nóg. Każdego miesiąca odbywa się tutaj ponad 500 kąpieli. Każda osoba biorąca prysznic otrzymuje najpotrzebniejsze środki czystości i ręcznik. W łaźni można również zadbać o swój wizerunek, korzystając z usług fryzjera.

Godziny otwarcia dla Pań:

wtorek i piątek w godzinach: 10:00 – 12:30

Godziny otwarcia dla Panów

poniedziałek i środa w godzinach: 10:00 – 16:00

wtorek i piątek w godzinach: 13:30 – 16:00

Fryzjer:

piątek, w godzinach: 13:30-16:00

 

do góry

 

Pralnia

O to, by w nowym budynku Dzieła Pomocy znalazło się miejsce na samoobsługową pralnię, poprosiły same osoby bez domu. Wcześniej w Krakowie nie było miejsca, gdzie mogłyby zadbać o swoją odzież. Obecnie do dyspozycji potrzebujących są 4 pralnico-suszarki, które każdego miesiąca są w użyciu łącznie ponad 250 razy.

Godziny otwarcia pralni:

  • poniedziałek, wtorek, środa, piątek, godz. 8:30-16:00

 

do góry

 

Garderoba

Tuż obok pralni i łaźni mieści się magazyn odzieży. Tam osoby potrzebujące, jeśli ich odzież jest już zniszczona, mogą otrzymać nowe ubranie. Większość okryć to dary ofiarowane przez naszych Dobroczyńców. Każdego miesiąca podopieczni korzystają z garderoby ok. 500 razy.

Godziny otwarcia garderoby:

  • poniedziałek, wtorek, środa, piątek, godz. 10:00-16:00

 

do góry

 

Ambulatorium

Osoby bezdomne i ubogie często nie mają możliwości korzystania z państwowej służby zdrowia. Z myślą o nich jedno z pięter Centrum Pomocy przy ul. Smoleńsk 4 przeznaczono na gabinety lekarskie, gdzie opieką medyczną otaczają najuboższych lekarze-wolontariusze ze Stowarzyszenia "Lekarze Nadziei". Ubodzy pacjenci mogą uzyskać pomoc lekarza internisty, stomatologa, neurologa oraz ginekologa, a także zaopatrzyć się w leki.

By uzyskać informacje o aktualnych godzinach dyżurów lekarzy specjalistów, prosimy o kontakt telefoniczny: 12 433 51 30.

 

do góry

 

Jadłodajnia

Prowadzona przez siostry felicjanki Kuchnia Społeczna Siostry Samueli istnieje przy ulicy Smoleńsk już od ponad 140 lat. Po otwarciu nowego Centrum Pomocy została przeniesiona do zmodernizowanych pomieszczeń na parterze budynku. Każdego dnia na ciepły posiłek przychodzi tu ok. 200 osób - starszych, ubogich, bezdomnych oraz studentów. Koszt pełnego obiadu to ok. 9 zł (1,50 zł zupa i ok. 7,50 zł drugie danie + darmowy napój).

Godziny otwarcia kuchni:

  • poniedziałek-piątek, godz. 13:00-16:00
  • sobota, godz. 13:00-15:00

Na najbardziej potrzebujących w punkcie wydawania żywności przy ul. Reformackiej 3 czekają bracia kapucyni oraz wolontariusze. Codziennie szykują 70 l herbaty, wrzątek, 180 bułek i kilkanaście bochenków chleba, aby żadna uboga osoba nie pozostał głodna. Raz w tygodniu najubożsi zostają ugoszczeni zupą przygotowaną przez jedną z krakowskich restauracji.

Godziny otwarcia punktu wydawania żywności:

  • poniedziałek-niedziela, godz. 16:00-17:00

 

do góry

 

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »