Dzień Ludzi Bezdomnych obchodzony jest 14 kwietnia od 1996 roku. To dobry moment by przystanąć i podjąć próbę zmierzenia się ze stereotypami na temat bezdomności, które często utrudniają osobom bez domu powrót do społeczeństwa.

„Lump, menel, kloszard, alkoholik, złodziej” – to słowa, które najczęściej słyszymy o osobach bezdomnych, a przecież każdy bezdomny to przede wszystkim CZŁOWIEK, który ma swoją godność. Zbyt często osoby bezdomne są zamykane w stereotypach, które stają się dla nich rodzajem więzienia. Jeśli słyszysz, że jesteś „lumpem, kloszardem i złodziejem” to po jakimś czasie zaczynasz w to wierzyć i zaczyna brakować ci sił by pokazać, że prawda jest inna.

  • Każda bezdomność to historia, za którą stoi CZŁOWIEK. Choć drogi znalezienia się na ulicy są różne, pewne prawdy są niezmienne, jak ta, że:
  • Bezdomność nie jest wyborem, bo każdy człowiek pragnie mieć dom!
  • A alkohol może być jednym z powodów bezdomności, ale NIGDY nie jest jedynym.

Choć trudno nam sobie to wyobrazić, to jednak:

  • Wiele osób bezdomnych ma pracę! – niestety sezonową i niskopłatną, na tak zwanych „umowach śmieciowych”

Bezdomność dotyka także osób z wykształceniem średnim a nawet wyższym

  • Warto dodać, że: Bez domu, żyją w Polsce nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i dzieci.

Należy zatrzymać się w biegu do kariery, pieniędzy, kasy sklepowej i spojrzeć na drugiego człowieka. Nie wystarczy jednak „tylko” spojrzeć na bezdomnego, wręczyć mu pieniądze i odejść w poczuciu spełnionego dobrego uczynku. Owszem to dużo, ale wciąż za mało. Spróbujmy czegoś więcej – spojrzeć na bezdomnego i odnaleźć w nim drugiego człowieka. Beata Januchta, Obok świata – okiem dokumentalisty

 

Szacuje się, że liczba osób bezdomnych w Polsce wynosi około 31 tysięcy. Z czego tylko 1/3 to tak zwana bezdomność uliczna ta, którą widzimy na co dzień. Pozostałe 2/3 osób bezdomnych przebywa w placówkach tymczasowego schronienia. Warto dodać, że liczba 31 tysięcy nie obejmuje osób, które są zagrożone bezdomnością.

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »