W Dziele dbamy o to, by nasi wolontariusze, prócz wykonywania rozmaitych zadań, zaznali dobrego odpoczynku...

Dlatego w ubiegły weekend zorganizowaliśmy dla nich wyjazdowe rekolekcje pod hasłem „Świętość w działaniu”, które poprowadził br. Tomasz Duszyc OFMCap z zarządu Dzieła.

Wolontariusze w Dziele podejmują się przeróżnych zadań – niektórzy pełnią cotygodniowe dyżury w kuchni, inni w godzinach wieczornych segregują ubrania, a jeszcze inni pomagają w remoncie gospodarstwa albo rozdają ulotki w krakowskich parafiach… Nasi wolontariusze pochodzą z rozmaitych środowisk – ktoś jest studentem, ktoś lekarzem, a jeszcze ktoś inny nauczycielem. Łączy ich chęć pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Aby tych tak różnych, a tak wyjątkowych ludzi jeszcze bardziej ze sobą zintegrować, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zorganizowało weekendowe rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym Braci Mniejszych Kapucynów w Tenczynie.

Czas rekolekcji obfitował w wiele form aktywności. Br. Tomasz podczas dwóch konferencji wprowadził uczestników w temat świętości rozumianej jako działanie. Opierał się przy tym na najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exsultate” – o powołaniu do świętości w świecie współczesnym.

„Nie bój się świętości. Nie odbierze ci ona sił, życia ani radości. Wręcz przeciwnie, ponieważ staniesz się tym, co zamyślał Ojciec, kiedy ciebie stworzył i będziesz wierny twojej istocie” – tych słów Ojca Świętego można było doświadczyć „namacalnie” – radości wolontariuszom nie brakowało! Na grillu w ogrodzie, podczas każdej kawowej przerwy czy na górskim szlaku było słychać głośny śmiech i jeszcze głośniejsze śpiewy. - Na rekolekcje zdecydowałam się pojechać, ponieważ chciałam poznać bliżej ludzi, których spotykałam na różnych akcjach. Okazało się, że są niesamowici! Weseli, otwarci, szczęśliwi i cały czas uśmiechnięci. Nie było możliwości, żeby tak wszechogarniająca radość nie udzieliła się każdemu uczestnikowi – opowiada wolontariuszka Dorota.

Wiele emocji wzbudził punkt programu „100 pytań do…”. Każdy z uczestników wyjazdu mógł wrzucić do specjalnej skrzynki swoje pytanie – niekoniecznie związane z tematem rekolekcji. Odpowiedzi na nie szukaliśmy wspólnie podczas jednego ze spotkań, które prowadził br. Tomasz.

W pamięci wolontariuszy na długo pozostanie seans filmowy. „Szkoła bez nazwy” okazała się wspaniale odzwierciedlać to, co wolontariusze robią w Dziele Pomocy na co dzień. - Piękny, poruszający film, który tak naprawdę pokazał, że pomoc, a przez to okazanie miłości drugiemu człowiekowi, jest najcenniejsza! – podsumowuje Dorota. - Ale na drugi raz proponowałabym, by przy wejściu rozdawać chusteczki – dodaje.

Nieodłącznym elementem rekolekcji jest również modlitwa. Za naszych podopiecznych, pracowników, wolontariuszy i darczyńców modliliśmy się podczas Mszy Świętych, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństw majowych.

Już teraz nie możemy doczekać się kolejnych akcji i wyjazdów!

Więcej zdjęć znajdziesz - TU

Prośmy, aby Duch Święty
napełnił nas mocnym pragnieniem bycia świętymi
dla większej chwały Bożej
i wspierajmy się nawzajem w tym zamiarze.
W ten sposób będziemy mieli udział w szczęściu,
którego świat nie może nam odebrać.

Papież Franciszek,
Adhortacja Apostolska „Gaudete et exsultate

     

 

Aktualności

Prowadzeni przez Ojca Pio

Bieżący rok, a szczególnie najbliższy weekend, to wyjątkowy czas dla wszystkich czcicieli Ojca Pio, w tym osób bezdomnych. 20 września będziemy obchodzić jubileusz stulecia stygmatyzacji, zaś 23 września przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci świętego Kapucyna.

Czytaj więcej »