W Dziele dbamy o to, by nasi wolontariusze, prócz wykonywania rozmaitych zadań, zaznali dobrego odpoczynku...

Dlatego w ubiegły weekend zorganizowaliśmy dla nich wyjazdowe rekolekcje pod hasłem „Świętość w działaniu”, które poprowadził br. Tomasz Duszyc OFMCap z zarządu Dzieła.

Wolontariusze w Dziele podejmują się przeróżnych zadań – niektórzy pełnią cotygodniowe dyżury w kuchni, inni w godzinach wieczornych segregują ubrania, a jeszcze inni pomagają w remoncie gospodarstwa albo rozdają ulotki w krakowskich parafiach… Nasi wolontariusze pochodzą z rozmaitych środowisk – ktoś jest studentem, ktoś lekarzem, a jeszcze ktoś inny nauczycielem. Łączy ich chęć pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Aby tych tak różnych, a tak wyjątkowych ludzi jeszcze bardziej ze sobą zintegrować, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zorganizowało weekendowe rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym Braci Mniejszych Kapucynów w Tenczynie.

Czas rekolekcji obfitował w wiele form aktywności. Br. Tomasz podczas dwóch konferencji wprowadził uczestników w temat świętości rozumianej jako działanie. Opierał się przy tym na najnowszej adhortacji papieża Franciszka „Gaudete et exsultate” – o powołaniu do świętości w świecie współczesnym.

„Nie bój się świętości. Nie odbierze ci ona sił, życia ani radości. Wręcz przeciwnie, ponieważ staniesz się tym, co zamyślał Ojciec, kiedy ciebie stworzył i będziesz wierny twojej istocie” – tych słów Ojca Świętego można było doświadczyć „namacalnie” – radości wolontariuszom nie brakowało! Na grillu w ogrodzie, podczas każdej kawowej przerwy czy na górskim szlaku było słychać głośny śmiech i jeszcze głośniejsze śpiewy. - Na rekolekcje zdecydowałam się pojechać, ponieważ chciałam poznać bliżej ludzi, których spotykałam na różnych akcjach. Okazało się, że są niesamowici! Weseli, otwarci, szczęśliwi i cały czas uśmiechnięci. Nie było możliwości, żeby tak wszechogarniająca radość nie udzieliła się każdemu uczestnikowi – opowiada wolontariuszka Dorota.

Wiele emocji wzbudził punkt programu „100 pytań do…”. Każdy z uczestników wyjazdu mógł wrzucić do specjalnej skrzynki swoje pytanie – niekoniecznie związane z tematem rekolekcji. Odpowiedzi na nie szukaliśmy wspólnie podczas jednego ze spotkań, które prowadził br. Tomasz.

W pamięci wolontariuszy na długo pozostanie seans filmowy. „Szkoła bez nazwy” okazała się wspaniale odzwierciedlać to, co wolontariusze robią w Dziele Pomocy na co dzień. - Piękny, poruszający film, który tak naprawdę pokazał, że pomoc, a przez to okazanie miłości drugiemu człowiekowi, jest najcenniejsza! – podsumowuje Dorota. - Ale na drugi raz proponowałabym, by przy wejściu rozdawać chusteczki – dodaje.

Nieodłącznym elementem rekolekcji jest również modlitwa. Za naszych podopiecznych, pracowników, wolontariuszy i darczyńców modliliśmy się podczas Mszy Świętych, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństw majowych.

Już teraz nie możemy doczekać się kolejnych akcji i wyjazdów!

Więcej zdjęć znajdziesz - TU

Prośmy, aby Duch Święty
napełnił nas mocnym pragnieniem bycia świętymi
dla większej chwały Bożej
i wspierajmy się nawzajem w tym zamiarze.
W ten sposób będziemy mieli udział w szczęściu,
którego świat nie może nam odebrać.

Papież Franciszek,
Adhortacja Apostolska „Gaudete et exsultate

     

 

Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »