W sobotę 21 kwietnia podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu. Studenci Akademii Muzycznej w Krakowie zorganizowali specjalnie dla nich koncert muzyki kameralnej.

- Pomysł koncertu powstał, ponieważ w ramach zajęć mieliśmy zorganizować muzyczne wydarzenie. Uznaliśmy wraz z moja grupą, że chcemy umożliwić kontakt ze sztuką ludziom, którzy zwykle nie mają do niej aż tak łatwego dostępu – mówi Agata Front, studentka Akademii Muzycznej – koordynator przedsięwzięcia.

Podczas koncertu panowie i panie bez domu mogli usłyszeć występy dwóch zespołów. Pierwszy to klasyczne trio smyczkowe wykonało utwory, które zwłaszcza grupa wsparcia „Loretanin” mogła powiązać z wyświetlanymi w Dziele filmami – wybrzmiał bowiem m.in. utwór ze ścieżki dźwiękowej filmu „Misja”. Drugi zespół to duet barokowych skrzypiec i barokowej wiolonczeli, który wykonał piękne utwory muzyki klasycznej.

Poza możliwością obcowania z muzyką klasyczną spotkanie miało też walor edukacyjny, czyli możliwość zapoznania się konkretnymi instrumentami i ich historią.  - Mieliśmy nadzieję, że ciekawym aspektem koncertu będzie możliwość usłyszenia i porównania instrumentów „zwykłych” – współczesnych oraz barokowych , których brzmienie jest inne m. in. przez zastosowanie innych strun – podsumowuje Agata Front.

Studenci Akademii muzycznej zadbali także o prowadzenie koncertu, opowiadając słuchaczom o wykonywanych przez siebie utworach.

To nie pierwsza inicjatywa artystyczna dla osób bezdomnych w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. W minionym roku wraz z wolontariuszami Góry Dobra, działającymi od przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, zorganizowaliśmy cykl wydarzeń muzycznych i teatralnych. Wystąpił m.in. chór Gospel Voice i Gwiezdne Szyszki – dziecięcy teatr o św. Franciszku z Zespołu Placówek Oświatowych w Borzęcie.

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »