ZOBACZ KOGOŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO BEZDOMNEGO… pod takim hasłem Dzieło Pomocy św. Ojca Pio obchodzić będzie przypadający 14 kwietnia Dzień Ludzi Bezdomnych.

Na ten dzień zaplanowaliśmy happening na Rynku Głównym oraz wystawę na Plantach. Mają one skłonić odbiorców do refleksji nad problemem bezdomności i stereotypowym postrzeganiem osób nie mających domu.

Dzień Ludzi Bezdomnych to nieformalne polskie święto obchodzone od 1996 roku w dniu 14 kwietnia. Jest to także dobra okazja do przełamania stereotypów dotyczących osób bez domu. 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą „ZOBACZYĆ WIĘCEJ” 14 kwietnia na Rynek Główny w Krakowie o godzinie 12:30. Właśnie z tego miejsca wyruszy nasz marsz pod hasłem „Chodź z nami - zobacz więcej”. Chcemy uświadomić napotkanym przechodniom jak bardzo wybiórcze jest postrzeganie osób bezdomnych. Pracownicy i wolontariusze Dzieła przejdą wokół Rynku, a także ulicami Grodzką i Franciszkańską na Planty Krakowskie w rejon ul. Podzamcze. Po drodze zapraszać będziemy do obejrzenia wystawy pt. ZOBACZ KOGOŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO BEZDOMNEGO.

Zaprezentujemy prace autorstwa Łukasza Wąsa, które mówić będą o tym, że każda bezdomność to historia za którą stoi człowiek. Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia.

Akcja jest częścią kampanii społecznej „Niestygmatycy” wpisanej w obchody Jubileuszowego Roku Ojca Pio.

ZAPRASZAMY! Początek akcji w sobotę – 14 kwietnia – o godz. 12.30 na płycie Rynku Głównego.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio planuje właśnie w tym dniu mówić głośno o problemie jakim jest bezdomność, stając się głosem zapomnianych, zepchniętych na margines i uwięzionych w krzywdzących stereotypach…  - To w jaki sposób myślimy o drugim człowieku zawsze ma odzwierciedlenie w tym, jak on postrzega samego siebie. Dodatkowo obawy przed potraktowaniem z góry mogą blokować chęć zgłaszania się po jakiekolwiek wsparcie – mówi Joanna Dziasek – lekarz psychiatra, kierownik Poradni Psychiatryczno-Psychologicznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Jako Dzieło od wielu lat angażuje się również w akcje społeczne mające na celu zwrócenie uwagi otoczenia na problem, jakim jest bezdomność. Zobacz jak obchodziliśmy Dzień Ludzi Bezdomnych w ubiegłych latach:

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »