Projekcją filmu „Chata” członkowie grupy wsparcia Loretanin świętowali kolejne urodziny. Właśnie w lutym 2012 roku powstał przy Dziele Pomocy Dyskusyjny Klub Filmowy!

Jak podkreślają pracownicy Dzieła, propozycja zorganizowania seansów filmowych wypłynęła od samych osób bezdomnych. W prowadzonej przez Dzieło kuchni przy ul. Reformackiej, kilka korzystających z niej osób podzieliło się z posługującym tam bratem myślą, że nie stać ich na kino, a chętnie obejrzeliby dobry film. Ta szczera rozmowa o potrzebach i filmowych pragnieniach była początkiem DKF Loretanin. Od tamtej pory projekcji filmowych było już kilkadziesiąt i nigdy nie zabrakło widzów w wyjątkowej sali kinowej w podziemiach centrum pomocy przy ul. Loretańskiej.

Dariusz Apostel, pracownik socjalny odpowiedzialny za grupę Loretanin, zauważa, że wśród widzów są osoby korzystające z doraźnej i specjalistycznej pomocy w Dziele, ale także mieszkańcy schronisk i noclegowni. Historia pokazuje, że czasem obecność na seansie jest „przełamaniem lodów” i pierwszym krokiem do zrobienia czegoś więcej, do poznania możliwości wsparcia, które osobom bez domu oferuje Dzieło.  – Osoby, które goszczą u nas, mają możliwość dobrego spędzenia czasu, pobycia ze sobą, wsłuchania się w dialogi, w końcu każdy wynosi coś dla siebie, ponieważ to nie jest zwykłe kino – zauważa Dariusz.

Z Dyskusyjnego Klubu do grupy wsparcia

DKF Loretanin z biegiem lat przerodził się w regularnie działającą grupę wsparcia. Jej członkowie zajmują się wciąż organizacją spotkań filmowych i innych wydarzeń artystycznych – sami wybierają filmy, tworzą plakaty i bilety, które roznoszą po ośrodkach pomocowych dla osób najuboższych i potrzebujących. A w dzień seansu zajmują się obsługą przedsięwzięcia - sprawdzają wejściówki, serwują kawę i odbierają kurtki. O filmowych wrażeniach rozmawiają podczas po-projekcyjnej dyskusji. Ale grupa wsparcia Loretanin to nie tylko seanse – podczas cotygodniowych spotkań panie i panowie dzielą się swoimi przeżyciami, przygotowują różnorodne gadżety, jak np. medale dla sportowców biegających w intencji osób bezdomnych czy dla czcicieli Ojca Pio.

 „Chata” skłoniła do refleksji

W środę 7 lutego grupa wsparcia Loretanin przygotowała kolejną projekcję – tym razem był to film „Chata”. Film ten został wybrany przez grupę do wielko-ekranowej projekcji, po tym jak jego obejrzenie zaproponowała jedna z uczestniczek grupy – duże wrażenie wywarła na niej książka, na której podstawie „Chata” została nakręcona. Mimo innych propozycji na lutowy seans – jej uzasadnienie przekonało wszystkich. Był to dobry wybór! Seans dał możliwość dyskusji nie tylko o walorach artystycznych filmu, ale przede wszystkim o istocie przebaczania – zarówno konieczności przebaczania za doświadczone zło i cierpienie, jak i umiejętności proszenia o przebaczenie. Podczas dyskusji, którą poprowadziła aktorka Katarzyna Gajdarska, aktorka związana z Dziełem już od kilku lat, uczestnicy seansu dzielili się swoimi przeżyciami i trudnościami w wybaczaniu.  Jeden z Panów wychodząc z seansu powiedział: „wybaczanie w życiu jest bardzo ważne, jest trudne, ale niezwykle ważne. Po tym filmie wiem jeszcze jedno... wybaczenie jest w życiu konieczne”.

Filmoteka Dzieła

Wśród obejrzanych do tej pory w Dziełowym kinie filmów można zauważyć różnorodność tematyki i gatunków. Były arcydzieła kinematografii, w tym wielokrotnie nagradzany film „Misja” oraz „Gladiator – który jako pierwszy był wyświetlony na wielkim ekranie. Były filmy pokazujące prawdy wiary jak „Zmartwychwstały”, biografie postaci historycznych, jak np. „Jack Strong” o gen. Ryszardzie Kuklińskim czy historie z przesłaniem o relacjach międzyludzkich, tu m.in. „Prosta historia” lub „Każde życie jest cudem”. Rekord frekwencji padł, gdy na ekranie pojawił się film „Nietykalni” – przyszło 110 osób.

Kolejna projekcja filmowa planowana jest na kwiecień. Do tej pory przed grupą kolejne artystyczne wyzwania i marzenia do spełniania.

 

Media o seansie:

portal DEON

portal Niedziela

portal Stacja7

portal Onet.pl

 

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »