NIESTYGMATYCY – kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem stereotypowego patrzenia na osoby bezdomne jest częścią obchodów Jubileuszowego Roku Ojca Pio.

Nazwa kampanii „NIESTYGMATYCY” nawiązuje do pojęcia stygmatyzacji społecznej, gdzie stygmat rozumiany jest jako piętno zniekształcające nasze patrzenie na drugiego człowieka. - Główne hasło kampanii: „Zobacz we mnie kogoś więcej niż tylko bezdomnego”, ma skłonić odbiorców do refleksji nad stygmatyzowaniem osób bezdomnych, które często utrudnia im powrót do samodzielnego życia w społeczeństwie – mówi br. Tomasz Duszyc OFMCap, odpowiedzialny za kampanię.

Na stronie www.niestygmatycy.pl poświęconej kampanii przez cały rok publikowane będą świadectwa osób bezdomnych związanych z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio, obrazujące, że za określeniem „bezdomny” kryje się ktoś więcej niż stereotypowy „lump”, „kloszard” czy „menel”. - Osoby bezdomne to ludzie z pasjami i wartościami, dlatego celem kampanii oprócz uwrażliwienia otoczenia na problem stygmatyzacji osób bez domu jest także zachęcenie jej odbiorców do udziału w „zmazywaniu stygmatów” – każdy bowiem jest zaproszony do przesyłania osobistego świadectwa spotkania z osobą wykluczoną, przemiany myślenia o drugim człowieku, odkryć z tym związanych – relacjonuje Justyna Nosek z Dzieła Pomocy.

„Zmaż stygmat”

Każdy komu uda się spojrzeć niestereotypowo na osoby wykluczone i „zmazać stygmat” jest zaproszony, by przesłać swoje świadectwo za pomocą formularza umieszczonego na stronie. Może to być historia osobistego spotkania z osobą bez domu, opowieść o walce ze stereotypowym myśleniem, świadectwo dotknięcia przez stygmatyzację ze strony otoczenia. Wybrane świadectwa będą opublikowane, a ich autorzy zostaną zaproszeni na listopadową konferencję tematyczną poświęconą problematyce stygmatyzacji społecznej. 

A dodatkowo w ramach kampanii NIESTYGMATYCY wydana zostanie książeczka „12 dobrych spojrzeń” – zachęcająca do poznania historii 12 osób bezdomnych i wsparcia działalności Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Dla nauczycieli i uczniów szkół średnich przygotowany będzie konspekt lekcji wychowawczej, katechezy lub spotkania formacyjnego. Celem lekcji będzie zwiększenie świadomości uczniów na temat przeżywanego Roku Ojca Pio oraz problemu jakim jest stygmatyzacja osób bezdomnych.

W obchody roku wpiszę się także Dzień Ludzi Bezdomnych (14 kwietnia). Tego dnia odbędzie się akcja „Nie planowałem bezdomności”, której celem będzie uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomności.

Podsumowaniem roku i akcji NIESTYGMATYCY będzie konferencja tematyczna, która odbędzie się w listopadzie.

Niech rok św. Ojca Pio będzie okazją do powierzenia siebie Świętemu Stygmatykowi – Ojcu Pio, a także zastanowienia czy i my nie nakładamy na kogoś społecznych stygmatów.

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »