Pielgrzymka narodowa, spotkania modlitewne i kampanie społeczne, to tylko niektóre elementy obchodów Roku Ojca Pio, który 23 stycznia 2018 rozpoczęła konferencja prasowa w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

W obchodach tego roku swój szczególny udział będzie miało także Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Podczas konferencji ogłoszono plan obchodów tego wyjątkowego Roku, w którym świętujemy jubileusz 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. Ojca Pio oraz 50-lecia jego przejścia do domu Ojca.

W programie znalazły się między innymi:
- XVI czuwanie z Ojcem Pio, które odbędzie się w nocy z 16. na 17. czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach;
- Jubileuszowy kongres Grup Modlitwy św. Ojca Pio, który wraz z czuwaniem modlitewnym odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze w dniach 20-23 września;
- II Kongres św. Ojca Pio, który ponownie w Gdańsku potrwa od 28 do 29 września.

Ważnym elementem uroczystych obchodów Roku Ojca Pio w Polsce będzie także pielgrzymka narodowa do Watykanu i San Giovanni Rotondo. 10 września pielgrzymi wezmą udział w Audiencji Generalnej Ojca Świętego, a 12 i 13 października przy grobie Świętego z Pietrelciny odbędzie się m.in. Msza Święta w języku polskim, konferencja, różaniec.

Dodatkowo, aby jeszcze lepiej przeżyć ten szczególny rok – czciciele Ojca Pio włącza się w obchody Światowego Dnia Chorych (11 lutego), Światowego Dnia Ubogich (18 listopada) oraz Wielki Post. W maju osoba Świętego uwieczniona zostanie na znaczku pocztowym.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio włączając się w obchody roku swojego Patrona, uruchomiło kampanię społeczną NIESTYGMATYCY. Portal niestygmatycy.pl, książeczka „12 dobrych spojrzeń” i konferencja tematyczna mają zwrócić uwagę na problem stygmatyzacji społecznej osób bezdomnych w Polsce. Dodatkowo w ramach kampanii, zostanie udostępniony specjalnie opracowany konspekt katechez i lekcji wychowawczych tak, by o zjawisku stygmatyzacji osób bez domu dowiedziała się młodzież ze szkół średnich.  

Obchody Jubileuszowego Roku Ojca Pio zakończą się 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Brat Tomasz Żak OFMCap, Minister Prowincjalny, w liście rozpoczynającym obchody jubileuszu napisał: „Niech przykład świętego Stygmatyka będzie dla nas zachętą do ufności Panu, niech pomaga nam jego wstawiennictwo, a z naszych serc niech płynie ku dobremu Bogu miłość, szacunek i wdzięczność”.

Głównym organizatorem Roku Ojca Pio jest Zakon Braci Mniejszych Kapucynów - Prowincji Krakowskiej, a patronaty honorowe nad jego krajowymi obchodami objęły: Konferencja Episkopatu Polski, Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich oraz Konferencja Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Polecamy:

- portal NIESTYGMATYCY.PL

- kampanię LISTY OJCA PIO

- stronę na facebooku - ROK OJCA PIO

 

foto: BP Episkopat

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »