Krakowiak z zieloną gwiazdą, damy dworu i rycerze w zielonych pelerynach, przedstawiciele azjatyckiego kontynentu z gongami i lampionami oraz liczni wolontariusze towarzyszyć będą Królowi Melchiorowi w zielonej nitce orszaku, którą współorganizuje Dzieło Pomocy.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio już po raz kolejny włącza się w przygotowania Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Szczególnie ważna jest dla nas zielona nitka orszaku, do której w tym roku przyłączą się szkoły i wspólnoty Salezjańskie. Ponadto, tradycyjnie już, we wszystkich trzech krakowskich orszakach, wolontariusze Dzieła Pomocy oraz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kwestować będą na rzecz mieszkań wspieranych, które Dzieło prowadzi dla osób wychodzących z bezdomności.

Mieszkania – milowy krok w samodzielność

- To niesamowite uczucie, gdy po paru latach tułaczki nareszcie ma się normalny dom! – mówi pani Dominika, jedna z lokatorek mieszkań wspieranych. – Mając gdzie mieszkać, mogę krok po kroku realizować plan przygotowany na terapii: znaleźć lepszą pracę, starać się o mieszkanie socjalne, na nowo nawiązać relację z córką… oraz podać dalej otrzymane dobro. Dla bezdomnych rodzin i kobiet, którzy po latach tułaczki nabrali wystarczająco sił, by spróbować „życia u siebie”, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi mieszkania wspierane.
Gdy w 2009 r. w Dziele zrodził się pomysł uruchomienia mieszkań wspieranych, krakowskie mieszkania chronione prowadzone przez inne instytucje działały już od wielu lat, ale były przeznaczone jedynie dla bezdomnych mężczyzn. Kobiety oraz rodziny z dziećmi mogły korzystać z domów samotnych matek, schronisk, przytulisk oraz noclegowni – osobnych dla panów i pań. Aby ułatwić bezdomnym kobietom i rodzinom odkrywanie domu na nowo oraz możliwość wspólnego zamieszkania, latem 2012 r. do użytku pięciu pań oddano dwa pierwsze lokale wspierane. Od tego momentu z pomocy mieszkaniowej Dzieła skorzystało 66 osób (17 samotnych kobiet, 12 rodzin, w tym 24 dzieci). Usamodzielniły się 53 osoby, w tym 20 dzieci.

Dziś Dzieło prowadzi już 4 mieszkania wspierane, w których obecnie przebywa 13 osób, w tym 4 dzieci. Wszyscy lokatorzy, wychodząc na „życiową prostą”, otrzymują wszechstronne wsparcie zespołu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio: pracownika socjalnego, doradcy zawodowego i psychoterapeuty, a, jeśli to konieczne, także prawnika. Z każdym z mieszkańców podpisywany jest Indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności, czyli „umowa”, w której określane są kroki mające pomóc w odmianie sytuacji życiowej i wyjściu z bezdomności.

Podczas ubiegłego Orszaku mimo tęgiego mrozu udało się zebrać na ten cel 29 889,74 zł.

Dołącz do nas podczas Orszaku Trzech Króli 2018!

Orszak zielony – rozpoczyna się Mszą Świętą w Kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej (Dębniki) o godzinie 10:00. Trasa orszaku: ul. Bałuckiego, Rynek Dębnicki, ul. Madalińskiego, Most Dębnicki, ul. Zwierzyniecka, ul. Retoryka, ul. Garncarska, ul. Studencka, Kościół św. Anny, Planty, ul. Szewska, Rynek Główny.

Orszak niebieski – wyruszy z Placu Matejki o godzinie 11.00 i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Tradycyjnie ten orszak ma charakter misyjny. Przed wyruszeniem można wziąć udział w Eucharystii w kościele św. Floriana (godz. 9.30). 

Orszak czerwony – europejski przejdzie jak w ubiegłych latach trasą z Wawelu – ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Orszak wyruszy po Mszy Świętej w Katedrze Wawelskiej, która rozpocznie się o godz. 10.00.

 Wydarzenie na portalu FB - link.

Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »