Krakowiak z zieloną gwiazdą, damy dworu i rycerze w zielonych pelerynach, przedstawiciele azjatyckiego kontynentu z gongami i lampionami oraz liczni wolontariusze towarzyszyć będą Królowi Melchiorowi w zielonej nitce orszaku, którą współorganizuje Dzieło Pomocy.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio już po raz kolejny włącza się w przygotowania Orszaku Trzech Króli w Krakowie. Szczególnie ważna jest dla nas zielona nitka orszaku, do której w tym roku przyłączą się szkoły i wspólnoty Salezjańskie. Ponadto, tradycyjnie już, we wszystkich trzech krakowskich orszakach, wolontariusze Dzieła Pomocy oraz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kwestować będą na rzecz mieszkań wspieranych, które Dzieło prowadzi dla osób wychodzących z bezdomności.

Mieszkania – milowy krok w samodzielność

- To niesamowite uczucie, gdy po paru latach tułaczki nareszcie ma się normalny dom! – mówi pani Dominika, jedna z lokatorek mieszkań wspieranych. – Mając gdzie mieszkać, mogę krok po kroku realizować plan przygotowany na terapii: znaleźć lepszą pracę, starać się o mieszkanie socjalne, na nowo nawiązać relację z córką… oraz podać dalej otrzymane dobro. Dla bezdomnych rodzin i kobiet, którzy po latach tułaczki nabrali wystarczająco sił, by spróbować „życia u siebie”, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi mieszkania wspierane.
Gdy w 2009 r. w Dziele zrodził się pomysł uruchomienia mieszkań wspieranych, krakowskie mieszkania chronione prowadzone przez inne instytucje działały już od wielu lat, ale były przeznaczone jedynie dla bezdomnych mężczyzn. Kobiety oraz rodziny z dziećmi mogły korzystać z domów samotnych matek, schronisk, przytulisk oraz noclegowni – osobnych dla panów i pań. Aby ułatwić bezdomnym kobietom i rodzinom odkrywanie domu na nowo oraz możliwość wspólnego zamieszkania, latem 2012 r. do użytku pięciu pań oddano dwa pierwsze lokale wspierane. Od tego momentu z pomocy mieszkaniowej Dzieła skorzystało 66 osób (17 samotnych kobiet, 12 rodzin, w tym 24 dzieci). Usamodzielniły się 53 osoby, w tym 20 dzieci.

Dziś Dzieło prowadzi już 4 mieszkania wspierane, w których obecnie przebywa 13 osób, w tym 4 dzieci. Wszyscy lokatorzy, wychodząc na „życiową prostą”, otrzymują wszechstronne wsparcie zespołu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio: pracownika socjalnego, doradcy zawodowego i psychoterapeuty, a, jeśli to konieczne, także prawnika. Z każdym z mieszkańców podpisywany jest Indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności, czyli „umowa”, w której określane są kroki mające pomóc w odmianie sytuacji życiowej i wyjściu z bezdomności.

Podczas ubiegłego Orszaku mimo tęgiego mrozu udało się zebrać na ten cel 29 889,74 zł.

Dołącz do nas podczas Orszaku Trzech Króli 2018!

Orszak zielony – rozpoczyna się Mszą Świętą w Kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej (Dębniki) o godzinie 10:00. Trasa orszaku: ul. Bałuckiego, Rynek Dębnicki, ul. Madalińskiego, Most Dębnicki, ul. Zwierzyniecka, ul. Retoryka, ul. Garncarska, ul. Studencka, Kościół św. Anny, Planty, ul. Szewska, Rynek Główny.

Orszak niebieski – wyruszy z Placu Matejki o godzinie 11.00 i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Tradycyjnie ten orszak ma charakter misyjny. Przed wyruszeniem można wziąć udział w Eucharystii w kościele św. Floriana (godz. 9.30). 

Orszak czerwony – europejski przejdzie jak w ubiegłych latach trasą z Wawelu – ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Orszak wyruszy po Mszy Świętej w Katedrze Wawelskiej, która rozpocznie się o godz. 10.00.

 Wydarzenie na portalu FB - link.

Aktualności

Poszukujemy pracownika

POSZUKUJEMY TRENERA ZATRUDNIENIA WSPIERANEGO, który pomoże nam realizować naszą misję w Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

Czytaj więcej »