- Słuchajcie uważnie, nawet ja dowiedziałam się nowych rzeczy o pomocy potrzebującym – zwróciła się na początku katechezy do swoich uczniów siostra Halina z jednego z krakowskich liceów.

Na lekcji tej gościli pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Katecheza to jeden z elementów obchodów I Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

Specjalny konspekt lekcji opracowany przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej został rozesłany do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w archidiecezji krakowskiej. Część szkół, idąc o krok dalej, zaprosiła pracowników Dzieła, by opowiedzieli o swojej codziennej pracy z osobami bezdomnymi. Jedną ze szkół, którą odwiedzą pracownicy Dzieła jest XIII liceum ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte. Pracownicy Dzieła przeprowadzą tam zajęcia z aż 16 klasami. Wszystko po to, aby jak najwięcej młodych ludzi mogło usłyszeć o ŚDU i poczuło, że sami również mogą pomagać osobom bez domu i ubogim.

Podczas lekcji pracownicy Dzieła dzielą się przede wszystkim doświadczeniem pracy z osobami bezdomnymi, opowiadając konkretne ludzkie historie. Dzięki temu uczniowie mogą wtedy poczuć, że nie są to już bezimienne osoby mijane na Plantach, a panie i panowie z imieniem i indywidualna historią, która przez różne zawirowanie zaprowadziła ich na ulicę.

- Kiedy przytaczałam konkretne historie - pana Krzysztofa, pani Kingi czy pana Jurka – widziałam, że budzą duże zainteresowanie uczniów. Niektórzy zadawali rzeczywiście trafne, głębokie pytania. Już zrodziły się także pomysły na szkolne akcje charytatywne! – relacjonuje Ewa Korbut z Dzieła Pomocy, która już we wtorek 14 listopada poprowadziła kilka katechez w XIII LO. Większość z uczniów była w stanie wymienić miejsca, gdzie widuje osoby bezdomne. - Po chwili rozmowy licealiści sami widzą, ile stereotypów jest w naszym myśleniu o osobach ubogich i bezdomnych oraz jak to może być dla nich krzywdzące – zauważa Ewa Korbut.

Każdy z uczniów w odwiedzanych przez Dzieło szkołach otrzymuje ulotkę z konkretnymi możliwościami zaangażowania się w pomoc osobom potrzebującym. Wolontariat, zbiórki odzieży, udział w biegach w koszulce Dzieła czy śledzenie mediów społecznościowych mogą być impulsem do zauważania osób ubogich.

Do przeprowadzania katechezy zachęcamy wszystkich katechetów. Można to zrobić zarówno przed przypadającym 19 listopada Świętem Ubogich, jak i w tygodniu po obchodach ŚDU. Konspekt lekcji, prezentację multimedialna i materiały pomocnicze można znaleźć na stronie Wydziału Katechetycznego.
Konspekt zawiera fragmenty Orędzia Papieża Franciszka na I ŚDU, ale także konkretne historie osób, którym Dzieło Pomocy towarzyszy w drodze do domu.

Szczególnie dziękujemy Dyrekcji i Katechetom ze szkół:

  •  XIII Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Szkół Chemicznych i XXVI Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Szkół Łączności,
  • V Liceum Ogólnokształcące,
  • VII Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Państwowych Szkół Plastycznych,

za zaproszenie do poprowadzenia lekcji oraz wizyty uczniów w Centrach Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

 
Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej trwa od 12 do 19 listopada. Obchody odbywają się w poszczególnych parafiach oraz centralnie – na Małym Rynku w Krakowie, Kościele Mariackim i Kościele św. Barbary. Organizowane są m.in. rekolekcje, „Namiot Spotkań”, warsztaty, wydarzenia artystyczne i spotkania ze specjalistami.

Pełen program można znaleźć na stronie internetowej www.sdu.malopolska.pl/

Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »