- Słuchajcie uważnie, nawet ja dowiedziałam się nowych rzeczy o pomocy potrzebującym – zwróciła się na początku katechezy do swoich uczniów siostra Halina z jednego z krakowskich liceów.

Na lekcji tej gościli pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Katecheza to jeden z elementów obchodów I Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.

Specjalny konspekt lekcji opracowany przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Metropolitalnej został rozesłany do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w archidiecezji krakowskiej. Część szkół, idąc o krok dalej, zaprosiła pracowników Dzieła, by opowiedzieli o swojej codziennej pracy z osobami bezdomnymi. Jedną ze szkół, którą odwiedzą pracownicy Dzieła jest XIII liceum ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte. Pracownicy Dzieła przeprowadzą tam zajęcia z aż 16 klasami. Wszystko po to, aby jak najwięcej młodych ludzi mogło usłyszeć o ŚDU i poczuło, że sami również mogą pomagać osobom bez domu i ubogim.

Podczas lekcji pracownicy Dzieła dzielą się przede wszystkim doświadczeniem pracy z osobami bezdomnymi, opowiadając konkretne ludzkie historie. Dzięki temu uczniowie mogą wtedy poczuć, że nie są to już bezimienne osoby mijane na Plantach, a panie i panowie z imieniem i indywidualna historią, która przez różne zawirowanie zaprowadziła ich na ulicę.

- Kiedy przytaczałam konkretne historie - pana Krzysztofa, pani Kingi czy pana Jurka – widziałam, że budzą duże zainteresowanie uczniów. Niektórzy zadawali rzeczywiście trafne, głębokie pytania. Już zrodziły się także pomysły na szkolne akcje charytatywne! – relacjonuje Ewa Korbut z Dzieła Pomocy, która już we wtorek 14 listopada poprowadziła kilka katechez w XIII LO. Większość z uczniów była w stanie wymienić miejsca, gdzie widuje osoby bezdomne. - Po chwili rozmowy licealiści sami widzą, ile stereotypów jest w naszym myśleniu o osobach ubogich i bezdomnych oraz jak to może być dla nich krzywdzące – zauważa Ewa Korbut.

Każdy z uczniów w odwiedzanych przez Dzieło szkołach otrzymuje ulotkę z konkretnymi możliwościami zaangażowania się w pomoc osobom potrzebującym. Wolontariat, zbiórki odzieży, udział w biegach w koszulce Dzieła czy śledzenie mediów społecznościowych mogą być impulsem do zauważania osób ubogich.

Do przeprowadzania katechezy zachęcamy wszystkich katechetów. Można to zrobić zarówno przed przypadającym 19 listopada Świętem Ubogich, jak i w tygodniu po obchodach ŚDU. Konspekt lekcji, prezentację multimedialna i materiały pomocnicze można znaleźć na stronie Wydziału Katechetycznego.
Konspekt zawiera fragmenty Orędzia Papieża Franciszka na I ŚDU, ale także konkretne historie osób, którym Dzieło Pomocy towarzyszy w drodze do domu.

Szczególnie dziękujemy Dyrekcji i Katechetom ze szkół:

  •  XIII Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Szkół Chemicznych i XXVI Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Szkół Łączności,
  • V Liceum Ogólnokształcące,
  • VII Liceum Ogólnokształcące,
  • Zespół Państwowych Szkół Plastycznych,

za zaproszenie do poprowadzenia lekcji oraz wizyty uczniów w Centrach Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

 
Światowy Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej trwa od 12 do 19 listopada. Obchody odbywają się w poszczególnych parafiach oraz centralnie – na Małym Rynku w Krakowie, Kościele Mariackim i Kościele św. Barbary. Organizowane są m.in. rekolekcje, „Namiot Spotkań”, warsztaty, wydarzenia artystyczne i spotkania ze specjalistami.

Pełen program można znaleźć na stronie internetowej www.sdu.malopolska.pl/

Aktualności

Zmaż stygmat

W Dziele Pomocy jubileuszowy rok Ojca Pio upływa pod znakiem kampanii społecznej NIESTYGMATYCY.

Czytaj więcej »