W niedzielę 19 listopada będziemy po raz pierwszy obchodzić Światowy Dzień Ubogich.

Rekolekcje, porady specjalistów z licznych organizacji pomagających ubogim i bezdomnym, warsztaty, wydarzenia artystyczne, projekcje filmowe to tylko niektóre z wydarzeń, które tworzą tygodniowe obchody ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej, w które włącza się Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. – To wydarzenie ma uczulić nas wszystkich – bez względu na wyznanie – na ludzi ubogich, często poukrywanych w społeczeństwie, którzy nieraz wstydzą się swego ubóstwa. Nie chodzi tylko o ludzi na Plantach czy w kanałach ciepłowniczych. Chodzi też o naszych sąsiadów… – mówi ks. Dariusz Raś, koordynator obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie.

W Krakowie obchody ustanowionego przez papieża Franciszka święta ubogich potrwają cały tydzień i rozpoczną się już 12 listopada. Zainauguruje je Msza św. o godz. 20.00 w kościele św. Barbary.

Głównym duchowym elementem tego czasu będą rekolekcje pod hasłem „Ubogi niech do mnie przyjdzie", które odbędą się w Bazylice Mariackiej. Potrwają od 16 do 19 listopada, a poprowadzi je ks. Mirosław Tosza ze wspólnotą Betlejem. Rekolekcje rozpoczną się w czwartek Mszą św. o godz. 18.30 pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.

Od wtorku 14 listopada do niedzieli 19 listopada krakowski Mały Rynek zajmie „Namiot Spotkań". Między godziną 10.00 a 20.00 odbędzie się w nim szereg warsztatów, występów i innych zajęć organizowanych przez instytucje na co dzień wspierające osoby w potrzebie. Jak podkreśla s. Teresa Pawlak, albertynka – największą biedą człowieka może być samotność. Można kogoś umyć, ubrać i nakarmić, ale ważne jest to, żeby spotkać się na równi. To mają być przyjacielskie spotkania na różnych płaszczyznach – w sytuacjach codziennych, ale też kulturalnych, których te osoby na co dzień nie doświadczają, żeby im pokazać, że nie są gorsi oraz by tego Święta Ubogich nie musieli przeżywać jako bezdomni – wyjaśnia.

Na zakończenie krakowskich obchodów ŚDU w niedzielę na Małym Rynku o godzinie 14.00 odbędzie się wspólny posiłek z towarzyszącym mu programem artystycznym oraz ekumeniczny koncert uwielbienia.
Jak tłumaczy ks. Dariusz Raś, czas ten przeznaczony jest dla wszystkich krakowian – nie tylko dla osób ubogich i tych, którzy na co dzień im pomagają. Ma on zwrócić szczególną uwagę na problem biedy ukrytej. Organizatorzy Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej mają nadzieję, że troska o potrzebujących na stałe zakorzeni się w mentalności społeczeństwa. Pomóc w tym ma inicjatywa „Gość w dom, Bóg w dom" w niedzielę 19 listopada. Pomysłodawcy zachęcają wszystkich do otwarcia swoich domów dla potrzebujących sąsiadów i zaproszenia ich choćby na wspólny posiłek.

O pomocy ubogim usłyszą również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych podczas specjalnych katechez i warsztatów współorganizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitarnej i Dzieło Pomocy św. Ojca Pio.

Pełen program znaleźć można na stronie internetowej obchodów ŚDU w Archidiecezji Krakowskiej: http://sdu.malopolska.pl/ oraz Facebooku.

 

- na podstawie materiałów Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej

Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »