Coraz krótsze i zimniejsze dni dla nas „domnych” – mogą oznaczać rezygnację ze spacerów i szybsze powroty do ciepłych domów. A dla osób bezdomnych, są początkiem najtrudniejszego okresu w roku. Czasem, by pomóc wystarczy naprawdę niewiele…

 

REAGUJ, kiedy widzisz osobę bezdomną w potrzebie.

Budynki Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk 4 i przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie jest znany większości osób potrzebujących. Ale nigdy nie zaszkodzi przypomnieć, że właśnie tu mogą szukać fachowej pomocy. W Centrach Dzieła można schronić się w zimny dzień, skorzystać z zajęć świetlicowych, napić się ciepłej herbaty. Na osoby bez domu czeka tu też cały sztab specjalistów, od pracowników socjalnych, przez psychoterapeutów, kapłanów po doradców zawodowych.  

O osoby bez domu troszczy się w Krakowie także wiele innych placówek, w tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W Dziale Pomocy Bezdomnym MOPS można zgłosić konieczności udzielenia pomocy osobie potrzebującej. Dodatkowo mieszkańcy Krakowa mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych, które potrzebują pomocy  Zespół Streetwork Działu Pomocy Bezdomnym przy ul. Rakowickiej 21/4. Kontakt telefoniczny ze Streetworkerami pod nr telefonów 607 806 813, 607 522 912 lub 603 035 732 – wystarczy wysłać SMS lub sygnał, a Streetworkerzy oddzwonią.

Więcej informacji – link.

PRZEKAŻ ubrania

W domowych szafach często znajduje się półka z rzeczami, których dawno nie nosiliśmy, ale które trzymamy „bo się mogą przydać”. Owszem, mogą! Jeżeli są to swetry, kurtki albo dresy – mogą posłużyć osobom bez domu. W Dziełowej garderobie w sezonie jesienno-zimowym zapotrzebowanie na ciepłą odzież jest bardzo duże - chętnie przyjmujemy ubrania męskie do codziennego użytku.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00 dary można dostarczyć na recepcję budynku Dzieła Pomocy przy ul. Smoleńsk 4 w Krakowie.

ZORGANIZUJ zbiórkę

Wiesz, że wokół Ciebie jest dużo ludzi o otwartych sercach i pomocnych dłoniach? Zorganizujcie wspólnie większą akcję – zbiórkę ciepłych skarpet, bielizny albo butów i ubrań, w szkole, miejscu pracy czy w parafii.

Napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń: 503 893 390

Do tej pory rzeczy dla osób bez domu zbierali między innymi wolontariusze Góry Dobra, którzy zorganizowali zbiórkę telefonów komórkowych – więcej informacji (link) oraz uczniowie Krakowskiej Medycznej Szkoły Policealnej im. St. Leszczyńskiej nr 1 w Krakowie, którzy dostarczyli do Dzieła kilkanaście worków ubrań – zobacz więcej (link).

WŁĄCZ SIĘ w istniejące akcje

Czasami zgłaszają się do Dzieła grupy lub organizacje, które chcą zareagować na konkretną potrzebę osób bez domu. Tak było w przypadku Federacji Anarchistycznej, która sama wyszła z propozycją zbiórki środków higienicznych dla bezdomnych kobiet. Zbiórka właśnie trwa – zobacz wydarzenie (link)

Zachęcamy, by dołożyć swoją cegiełkę właśnie w ten sposób.

ZRÓB zakupy dla osób bez domu

3 razy w roku organizujemy w Krakowie zbiórki produktów dla osób bez domu w hipermarketach AUCHAN Bonarka i AUCHAN Bronowice – termin przedświątecznej zbiórki podamy już wkrótce. A tymczasem, można pójść w ślad pani Ewy. Pani Ewa co jakiś czas zaopatrza osoby bez domu w najpotrzebniejsze rzeczy za naszym pośrednictwem. Jak? Robi zakupy online i kieruje dostawę bezpośrednio do Centrum Dzieła przy ul. Smoleńsk 4. Żywność z długim terminem przydatności, m.in. konserwy mięsne i warzywne, błyskawiczne kasze i ryże, makarony, zupy instant, kawa mielona i rozpuszczalna, środki higieny osobistej, bielizna, kalesony, skarpety, podkoszulki – na te produkty nigdy nie brakuje w Dziele chętnych.

POMÓDL SIĘ za osoby bez domu

Wszystko, co czynił św. Ojciec Pio –  skromny zakonnik, a nasz wielki Patron –  pokazuje, jak wielka jest moc kierowania swych myśli ku Bogu. Prosimy Cię zatem o modlitwę w intencji tych, którzy potrzebują pomocy, jak również tych, którzy ją świadczą. My ze swojej strony również zapewniamy wszystkich darczyńców i przyjaciół o modlitewnej pamięci.

 

Pewnie każdy do powyższej listy mógłby dopisać swój własny sposób na szerzenie dobra. Często niewielki gesty dobroci odmienia ludzkie historie!

Aktualności

Dzieło w królewskim orszaku

„Bóg jest dla wszystkich!" – pod tym hasłem wolontariusze, pracownicy i sympatycy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio kroczyli w tegorocznym Orszaku Trzech Króli, by wraz z Królami oddać pokłon Jezusowi.

Czytaj więcej »