Coraz krótsze i zimniejsze dni dla nas „domnych” – mogą oznaczać rezygnację ze spacerów i szybsze powroty do ciepłych domów. A dla osób bezdomnych, są początkiem najtrudniejszego okresu w roku. Czasem, by pomóc wystarczy naprawdę niewiele…

 

REAGUJ, kiedy widzisz osobę bezdomną w potrzebie.

Budynki Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk 4 i przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie jest znany większości osób potrzebujących. Ale nigdy nie zaszkodzi przypomnieć, że właśnie tu mogą szukać fachowej pomocy. W Centrach Dzieła można schronić się w zimny dzień, skorzystać z zajęć świetlicowych, napić się ciepłej herbaty. Na osoby bez domu czeka tu też cały sztab specjalistów, od pracowników socjalnych, przez psychoterapeutów, kapłanów po doradców zawodowych.  

O osoby bez domu troszczy się w Krakowie także wiele innych placówek, w tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W Dziale Pomocy Bezdomnym MOPS można zgłosić konieczności udzielenia pomocy osobie potrzebującej. Dodatkowo mieszkańcy Krakowa mogą informować o miejscach pobytu osób bezdomnych, które potrzebują pomocy  Zespół Streetwork Działu Pomocy Bezdomnym przy ul. Rakowickiej 21/4. Kontakt telefoniczny ze Streetworkerami pod nr telefonów 607 806 813, 607 522 912 lub 603 035 732 – wystarczy wysłać SMS lub sygnał, a Streetworkerzy oddzwonią.

Więcej informacji – link.

PRZEKAŻ ubrania

W domowych szafach często znajduje się półka z rzeczami, których dawno nie nosiliśmy, ale które trzymamy „bo się mogą przydać”. Owszem, mogą! Jeżeli są to swetry, kurtki albo dresy – mogą posłużyć osobom bez domu. W Dziełowej garderobie w sezonie jesienno-zimowym zapotrzebowanie na ciepłą odzież jest bardzo duże - chętnie przyjmujemy ubrania męskie do codziennego użytku.

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00 dary można dostarczyć na recepcję budynku Dzieła Pomocy przy ul. Smoleńsk 4 w Krakowie.

ZORGANIZUJ zbiórkę

Wiesz, że wokół Ciebie jest dużo ludzi o otwartych sercach i pomocnych dłoniach? Zorganizujcie wspólnie większą akcję – zbiórkę ciepłych skarpet, bielizny albo butów i ubrań, w szkole, miejscu pracy czy w parafii.

Napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń: 503 893 390

Do tej pory rzeczy dla osób bez domu zbierali między innymi wolontariusze Góry Dobra, którzy zorganizowali zbiórkę telefonów komórkowych – więcej informacji (link) oraz uczniowie Krakowskiej Medycznej Szkoły Policealnej im. St. Leszczyńskiej nr 1 w Krakowie, którzy dostarczyli do Dzieła kilkanaście worków ubrań – zobacz więcej (link).

WŁĄCZ SIĘ w istniejące akcje

Czasami zgłaszają się do Dzieła grupy lub organizacje, które chcą zareagować na konkretną potrzebę osób bez domu. Tak było w przypadku Federacji Anarchistycznej, która sama wyszła z propozycją zbiórki środków higienicznych dla bezdomnych kobiet. Zbiórka właśnie trwa – zobacz wydarzenie (link)

Zachęcamy, by dołożyć swoją cegiełkę właśnie w ten sposób.

ZRÓB zakupy dla osób bez domu

3 razy w roku organizujemy w Krakowie zbiórki produktów dla osób bez domu w hipermarketach AUCHAN Bonarka i AUCHAN Bronowice – termin przedświątecznej zbiórki podamy już wkrótce. A tymczasem, można pójść w ślad pani Ewy. Pani Ewa co jakiś czas zaopatrza osoby bez domu w najpotrzebniejsze rzeczy za naszym pośrednictwem. Jak? Robi zakupy online i kieruje dostawę bezpośrednio do Centrum Dzieła przy ul. Smoleńsk 4. Żywność z długim terminem przydatności, m.in. konserwy mięsne i warzywne, błyskawiczne kasze i ryże, makarony, zupy instant, kawa mielona i rozpuszczalna, środki higieny osobistej, bielizna, kalesony, skarpety, podkoszulki – na te produkty nigdy nie brakuje w Dziele chętnych.

POMÓDL SIĘ za osoby bez domu

Wszystko, co czynił św. Ojciec Pio –  skromny zakonnik, a nasz wielki Patron –  pokazuje, jak wielka jest moc kierowania swych myśli ku Bogu. Prosimy Cię zatem o modlitwę w intencji tych, którzy potrzebują pomocy, jak również tych, którzy ją świadczą. My ze swojej strony również zapewniamy wszystkich darczyńców i przyjaciół o modlitewnej pamięci.

 

Pewnie każdy do powyższej listy mógłby dopisać swój własny sposób na szerzenie dobra. Często niewielki gesty dobroci odmienia ludzkie historie!

Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »