Niezależnie od tego czy ma się dom, czy nie, na każdego przychodzi moment odejścia z tego świata. Także osoby bezdomne będące pod opieką Dzieła odchodzą do Pana. Naszym zadaniem jest dbałość o miejsca ich spoczynku.

Śp. Robert, śp. Grażyna – odwiedzającym cmentarz batowicki w Krakowie nic nie powiedzą te imiona. W kwaterze dla bezdomnych spoczęły osoby, o których za życia mało kto pamiętał. W Dziele mamy poczucie, że tak, jak staraliśmy się otaczać je troską, gdy jeszcze były z nami, tak teraz naszym zadaniem jest modlitwa za ich dusze i dbanie o ich groby. Przecież dla wielu z bezdomnych zmarłych Dzieło stanowiło namiastkę domu i rodziny, a często tymi, którzy towarzyszyli im w ostatniej drodze, byli pracownicy Dzieła.

W Dziele tymi, którzy czynnie dbają o wygląd grobów zmarłych bezdomnych, są uczestnicy Centrum Integracji Społecznej. – Jedziemy na cmentarz! – na tę komendę panowie z CIS-u z zapałem pakują sprzęt, dzięki któremu przygotują groby do zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych. – Nie wszystkie zajęcia angażują panów z CIS-u tak, jak praca przy odświeżaniu nagrobków – przyznaje Radosław Latusek, trener zatrudnienia i koordynator akcji.

Najpierw z podarowanych desek trzeba stworzyć gustowny płotek, zamontować go, a na koniec posadzić kwiaty lub krzewy. Jeden z 6 grobów jest już odświeżony, a kilka płotków czeka w kolejce na zamontowanie. Być może w przyszłości uda się odświeżyć również inne zaniedbane groby w kwaterze zapomnianych zmarłych.

Życie osób bezdomnych nie należy do łatwych. Ubóstwo, smutek, cierpienie, prześladowanie, o których mowa w Kazaniu na Górze, to również ich doświadczenie. A skoro tak, to Królestwo Niebieskie jest także dla nich. Mamy nadzieję, że w Niebie czeka ich wszystko to, czego nie znaleźli na ziemi: miłość, radość i pokój duszy.

Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »