Każdego dnia przez Centra Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Loretańskiej 11 oraz Smoleńsk 4 w Krakowie przewijają się setki osób bezdomnych. Najubożsi wiedzą, że w tym miejscu uzyskają pomoc, jakiej potrzebują i spotkają ludzi, którym na nich zależy. A wszystko zaczęło się 13 lat temu.

Wtedy Dzieło Pomocy św. Ojca Pio zostało oficjalnie zarejestrowane jako organizacja pożytku publicznego. Taki tytuł zobowiązuje, dlatego czym prędzej przystąpiono do działania. Dzięki środkom zebranym z 1% podatku wybudowano dwa Centra Pomocy dla osób bez domu. W pierwszym z nich, otwartym 23 września 2010 r. przy ul. Loretańskiej, rozwiązywanie są problemy natury socjalnej, prawnej, psychologicznej i duchowej. W budynku przy ul. Smoleńsk 4, udostępnionym dokładnie 3 lata później, świadczona jest pomoc doraźna. Mieści się tu łaźnia, pralnia, garderoba i dział doradztwa zawodowego. Dodatkowo kuchnię społeczną prowadzą siostry felicjanki, a wolontariusze ze Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei” udzielają pomocy medycznej.

W Dziele spraw „ziemskich” jest wiele – wystarczy ich dla każdego z ponad 30 pracowników, 40 braci kapucynów z pobliskiego klasztoru i ponad 150 wolontariuszy, którzy służą blisko 2000 potrzebującym. Dlatego na Patrona tego miejsca obrano Ojca Pio – świętego, któremu dobro cierpiącego człowieka szczególnie leży na sercu. Jest obecny w rozmowach, modlitwach, filozofii pomagania. Pomaga rozwiązywać sytuacje podbramkowe, znaleźć odpowiedzi na trudne pytania i dokonywać rzeczy na pozór szalonych – bo czym innym jest budowa od zera dwóch potężnych budynków – domów dla najuboższych?

Jak mawiał święty stygmatyk: Każdy może powiedzieć „Ojciec Pio jest mój”. W tym miejscu pomocy ubogiemu to zdanie ma swoją kontynuację: Dzieło Pomocy JEST św. Ojca Pio!

Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »