W ostatnim miesiącu aż trzech uczestników Centrum Integracji Społecznej podjęło pracę. To kolejny dowód na to, że osoby bez domu chcą pracować i mają do tego predyspozycje!

„Bezdomni nie chcą pracować”, „bezdomni nie mają wykształcenia i umiejętności” - to tylko niektóre ze stereotypów, z którymi na co dzień mierzą się podopieczni Dzieła. Dział Aktywizacji Zawodowej udowadnia, że są one nieprawdziwe i krzywdzące. - Gdybyście przeszli po naszym zakładzie to nie rozpoznalibyście, który z pracowników jest osobą bezdomną zatrudnioną w ramach CIS – mówi pani Małgorzata Pazdor - właścicielka firmy Romax. Firma w swoim statucie określa „wszyscy Pracownicy traktowani są z szacunkiem, poszanowaniem godności i sprawiedliwie” – dobre warunki pracy w firmie potwierdzają doradcy zawodowi Dzieła, którzy na regularnych spotkaniach z uczestnikami CIS konsultują sytuację w ich miejscach pracy. Pani Pazdro na współpracę z Dziełem Pomocy zdecydowała się już kilka lat temu. Jak sama mówi, uczestnicy Centrum Integracji Społecznej wykonują swoje obowiązki tak dobrze, jak pozostali, ale „są jeszcze bardziej z firmą związani”. Pani Małgorzata w ramach piątkowych warsztatów dla uczestników CIS poprowadziła 11 sierpnia zajęcia dotyczące rozmów kwalifikacyjnych. Pani Pazdor przedstawiła praktyczne porady i wskazówki dotyczące zachowania podczas rekrutacji. Poradziła, co i jak mówić, by pokazać się potencjalnemu pracodawcy od jak najlepszej strony. 

                                     

W tym momencie Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy wspiera 14 uczestników. Przez ostanie 6 miesięcy w zajęciach realizowanych w ramach CIS uczestniczyło 27 osób, 5 z nich znalazło już stałe zatrudnienie.

- Może dla wielu te liczby nie są imponujące – ale dla nas za każdą z nich stoi konkretna osoba – pan Sławek, pan Ryszard, pani Kasia – którzy odnajdują się w nowym miejscu pracy, podpisują stałe umowy i są już o krok bliżej na drodze do domu – mówi Izabela Plur, kierownik Centrum Integracji Społecznej.

Moment znalezienia stałej pracy, kończy pobyt uczestnika w CIS-ie, czasem jednak także inne sytuacje sprawiają, że osoby bezdomne nie kontynuują udziału w CIS-ie. Często składają się to problemy natury socjalnej lub uzależnienie. Ale każda z tych osób wie, że do CIS-u mogą wrócić. Tak było z panem Sławkiem – po terapii uzależnień wrócił do Dzieła. Tydzień temu podjął pracę w zakładzie produkcyjnym.
Przykład innego uczestnika CIS – pana Ryszarda pokazuje, że osoby bez domu podejmują się również specjalistycznych zadań. Pan Ryszard, w ramach Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego jest asystentem osoby z niepełnosprawnością w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przystanek Betlejem". - Praca z młodzieżą upośledzoną nie jest łatwa, ale czuję, że odnalazłem swoje miejsce – mówi pan Ryszard. – To, że widzę, że osoby z naszej grupy CIS znajdują pracę i wychodzą z bezdomności jest bardzo motywujące – dodaje. Pan Ryszard chciałby się dalej kształcić i liczy, że uda mu się pójść na kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. – Na początku nie wiedziałem czym jest CIS i martwiłem się, że zajęcia nie będą dla mnie ciekawe, ale tu nie da się nudzić. Co piątek mamy warsztaty i poznajemy interesujące osoby – mówi pan Rysiek. Z uśmiechem wspomina wyjście do muzeum i spotkanie z panią Basią - osobą z niepełnosprawnością, która jako gość specjalny CISu dała świadectwo, że w życiu da się pokonać każdą barierę.
Pan Sławek i pan Ryszard są doskonałym przykładem osób, które pomimo sytuacji bezdomności chcą aktywnie działać. Dziełowi pracownicy Centrum Integracji Społecznej robią wszystko, by im w tym jak najlepiej towarzyszyć.

___________________________________________

Centrum Integracji Społecznej aktualnie może przyjąć 6 nowych uczestników, którzy chcieliby wziąć udział w CIS i realizować Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego. Chętni mogą zgłaszać się samodzielnie lub być skierowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. CIS stale poszukuje także pracodawców, którzy chcieliby pomóc osobom bezdomnym w powrocie na rynek pracy. Do tej pory w 2017 r. współpracowano z 17 pracodawcami, z którymi zawarto porozumienie w sprawie organizacji zajęć reintegracji zawodowej w ramach CIS u pracodawcy.


Kontakt: 
Tel. +48 12 433 51 57
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w 2017 roku współpracowało z firmami:

 • B. Art. Bartłomiej Łaniusz,
 • Kuchnia Społeczna s. Samuelii Zgromadzenia ss. Felicjanek,
 • Poczta Polska S.A.,
 • Przedsiębiorstwo produkcyjno-wdrożeniowe „COMPREX" sp. z o. o.,
 • QMS Hurtownia Kosmetyczna,
 • Romax M. Pazdor, R. Koralewski sp. jawna,
 • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przystanek Betlejem",
 • Dussmann Polska sp. z o. o.,
 • ABS s.a.,
 • Advena.pl sp. z o.o.,
 • Aquanetta sp. z o. o.,
 • Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Krakowie,
 • Miejski Klub Sportowy Cracovia,
 • Pracownia Cukiernicza Adam Adamek,
 • Smay sp. z o. o.,
 • Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie,
 • Subsidium sp. z o.o.

___________________________________________

Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio prowadzone jest w ramach projektu „Bariery zamieniamy na szanse” od 16 sierpnia 2016 r. do 30 kwietnia 2019 r. 
Zadanie to jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.
Projekt jest skierowany do osób bezdomnych, bez pracy przebywających na terenie Gminy Miejskiej Kraków i jest zlecony przez Gminę Miejską Kraków.
Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej.
 


Aktualności

Zmaż stygmat

W Dziele Pomocy jubileuszowy rok Ojca Pio upływa pod znakiem kampanii społecznej NIESTYGMATYCY.

Czytaj więcej »