W ostatnim miesiącu aż trzech uczestników Centrum Integracji Społecznej podjęło pracę. To kolejny dowód na to, że osoby bez domu chcą pracować i mają do tego predyspozycje!

„Bezdomni nie chcą pracować”, „bezdomni nie mają wykształcenia i umiejętności” - to tylko niektóre ze stereotypów, z którymi na co dzień mierzą się podopieczni Dzieła. Dział Aktywizacji Zawodowej udowadnia, że są one nieprawdziwe i krzywdzące. - Gdybyście przeszli po naszym zakładzie to nie rozpoznalibyście, który z pracowników jest osobą bezdomną zatrudnioną w ramach CIS – mówi pani Małgorzata Pazdor - właścicielka firmy Romax. Firma w swoim statucie określa „wszyscy Pracownicy traktowani są z szacunkiem, poszanowaniem godności i sprawiedliwie” – dobre warunki pracy w firmie potwierdzają doradcy zawodowi Dzieła, którzy na regularnych spotkaniach z uczestnikami CIS konsultują sytuację w ich miejscach pracy. Pani Pazdro na współpracę z Dziełem Pomocy zdecydowała się już kilka lat temu. Jak sama mówi, uczestnicy Centrum Integracji Społecznej wykonują swoje obowiązki tak dobrze, jak pozostali, ale „są jeszcze bardziej z firmą związani”. Pani Małgorzata w ramach piątkowych warsztatów dla uczestników CIS poprowadziła 11 sierpnia zajęcia dotyczące rozmów kwalifikacyjnych. Pani Pazdor przedstawiła praktyczne porady i wskazówki dotyczące zachowania podczas rekrutacji. Poradziła, co i jak mówić, by pokazać się potencjalnemu pracodawcy od jak najlepszej strony. 

                                     

W tym momencie Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy wspiera 14 uczestników. Przez ostanie 6 miesięcy w zajęciach realizowanych w ramach CIS uczestniczyło 27 osób, 5 z nich znalazło już stałe zatrudnienie.

- Może dla wielu te liczby nie są imponujące – ale dla nas za każdą z nich stoi konkretna osoba – pan Sławek, pan Ryszard, pani Kasia – którzy odnajdują się w nowym miejscu pracy, podpisują stałe umowy i są już o krok bliżej na drodze do domu – mówi Izabela Plur, kierownik Centrum Integracji Społecznej.

Moment znalezienia stałej pracy, kończy pobyt uczestnika w CIS-ie, czasem jednak także inne sytuacje sprawiają, że osoby bezdomne nie kontynuują udziału w CIS-ie. Często składają się to problemy natury socjalnej lub uzależnienie. Ale każda z tych osób wie, że do CIS-u mogą wrócić. Tak było z panem Sławkiem – po terapii uzależnień wrócił do Dzieła. Tydzień temu podjął pracę w zakładzie produkcyjnym.
Przykład innego uczestnika CIS – pana Ryszarda pokazuje, że osoby bez domu podejmują się również specjalistycznych zadań. Pan Ryszard, w ramach Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego jest asystentem osoby z niepełnosprawnością w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przystanek Betlejem". - Praca z młodzieżą upośledzoną nie jest łatwa, ale czuję, że odnalazłem swoje miejsce – mówi pan Ryszard. – To, że widzę, że osoby z naszej grupy CIS znajdują pracę i wychodzą z bezdomności jest bardzo motywujące – dodaje. Pan Ryszard chciałby się dalej kształcić i liczy, że uda mu się pójść na kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. – Na początku nie wiedziałem czym jest CIS i martwiłem się, że zajęcia nie będą dla mnie ciekawe, ale tu nie da się nudzić. Co piątek mamy warsztaty i poznajemy interesujące osoby – mówi pan Rysiek. Z uśmiechem wspomina wyjście do muzeum i spotkanie z panią Basią - osobą z niepełnosprawnością, która jako gość specjalny CISu dała świadectwo, że w życiu da się pokonać każdą barierę.
Pan Sławek i pan Ryszard są doskonałym przykładem osób, które pomimo sytuacji bezdomności chcą aktywnie działać. Dziełowi pracownicy Centrum Integracji Społecznej robią wszystko, by im w tym jak najlepiej towarzyszyć.

___________________________________________

Centrum Integracji Społecznej aktualnie może przyjąć 6 nowych uczestników, którzy chcieliby wziąć udział w CIS i realizować Indywidualny Program Zatrudnienia Socjalnego. Chętni mogą zgłaszać się samodzielnie lub być skierowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. CIS stale poszukuje także pracodawców, którzy chcieliby pomóc osobom bezdomnym w powrocie na rynek pracy. Do tej pory w 2017 r. współpracowano z 17 pracodawcami, z którymi zawarto porozumienie w sprawie organizacji zajęć reintegracji zawodowej w ramach CIS u pracodawcy.


Kontakt: 
Tel. +48 12 433 51 57
E-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w 2017 roku współpracowało z firmami:

 • B. Art. Bartłomiej Łaniusz,
 • Kuchnia Społeczna s. Samuelii Zgromadzenia ss. Felicjanek,
 • Poczta Polska S.A.,
 • Przedsiębiorstwo produkcyjno-wdrożeniowe „COMPREX" sp. z o. o.,
 • QMS Hurtownia Kosmetyczna,
 • Romax M. Pazdor, R. Koralewski sp. jawna,
 • Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przystanek Betlejem",
 • Dussmann Polska sp. z o. o.,
 • ABS s.a.,
 • Advena.pl sp. z o.o.,
 • Aquanetta sp. z o. o.,
 • Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Krakowie,
 • Miejski Klub Sportowy Cracovia,
 • Pracownia Cukiernicza Adam Adamek,
 • Smay sp. z o. o.,
 • Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów w Krakowie,
 • Subsidium sp. z o.o.

___________________________________________

Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio prowadzone jest w ramach projektu „Bariery zamieniamy na szanse” od 16 sierpnia 2016 r. do 30 kwietnia 2019 r. 
Zadanie to jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.
Projekt jest skierowany do osób bezdomnych, bez pracy przebywających na terenie Gminy Miejskiej Kraków i jest zlecony przez Gminę Miejską Kraków.
Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej.
 


Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »