Dwa dni – 18 i 19 maja. 300 uczestników z całej Europy. Zagraniczni prelegenci… mowa o międzynarodowej konferencji FEANTSA 2017, w której uczestniczyli również przedstawiciele naszego Dzieła.

Kilkuset uczestników konferencji wzięło udział w sesjach plenarnych i warsztatowych, w wizytach studyjnych i spotkaniach working space podczas konferencji „Przeciwdziałanie bezdomności: Solidarność w działaniu”. Dzięki obecności przedstawicieli organizacji z całej Europy konferencja dawała możliwość zapoznania się ze sposobami pomocy osobom doświadczającym bezdomnym w różnych krajach. Podczas panelu dyskusyjnego poruszano szerokie spektrum tematów, m.in.: „Czy twórczość artystyczna może pomóc w przezwyciężaniu bezdomności?”– o czym opowiadali goście z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Słowenii, „Wykorzystanie funduszy UE do walki z bezdomnością: obiecujące praktyki”, którym to doświadczeniem dzielili się mówcy z Włoch, Finlandii, czy „Niepełnosprawność i bezdomność: tworzenie powiązań” o czym mówili przedstawiciele organizacji z Polski  i Holandii.

- Konferencja była bardzo dobra pod względem merytorycznym, a przy tym inspirująca i pozwalająca na wymianę doświadczeń uczestników – podsumowuje Iwona Surmaj, kierownik Działu Socjalnego Dzieła, która wzięła udział w tym międzynarodowym spotkaniu. - Tematyka wystąpień i warsztatów dotyczyła przede wszystkim kwestii mieszkalnictwa oraz aktywizacji społeczno-zawodowej osób bezdomnych – relacjonuje.

Gościem konferencji był Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który skierował do uczestników słowa uznania: "Liczę, że dzięki Państwa wielkiemu zaangażowaniu, oddaniu, pasji, pomysłom, uda się nam tworzyć coraz większą koalicję na rzecz zmiany postrzegania osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Głęboko wierzę, że walka o ludzką godność stanie się priorytetem dla polskich władz. Jestem przekonany, że solidarność współcześnie oznacza solidarność z osobami, które są dotknięte kryzysem bezdomności." 

Konferencja FEANTSA 2017 była cennym doświadczeniem i dawała możliwość wymiany dobrych praktyk pomocy osobom bez domu. Wzmocnieni nową wiedzą i ugruntowani w tym, co robimy dla poprawy sytuacji osób doświadczających bezdomności, z nowymi siłami zabieramy się do dalszej pracy na ich rzecz.

 

Aktualności

Pomocne zakupy

Jak pomóc osobom bezdomnym, nie wydając przy tym ani złotówki? To proste! Dzięki serwisom FaniMani.pl oraz Idea Fair Play wakacyjne zakupy są nie tylko wygodne, ale też wspierają najbardziej potrzebujących.

Czytaj więcej »