„Pani Beata, pracownik socjalny, zaprasza osoby, które chcą się dowiedzieć jak rozpocząć drogę wychodzenia z bezdomności”

Taki napis widnieje na plakatach rozwieszonych na każdej możliwej tablicy w Dziele Pomocy św. Ojca Pio. Pojawiły się w związku z uruchomieniem Punktu Informacyjnego. Pani Beata, o której mowa na plakacie jest pracownikiem Działu Socjalnego Dzieła. To właśnie ona w ramach Punktu Informacyjnego przyjmuje osoby bez domu. Punkt jest otwarty dwa razy w tygodniu. To właśnie tutaj osoby potrzebujące mogą uzyskać podstawowe informacje o tym, jakie wsparcie przysługuje im ze strony miasta i w czym mogą pomóc organizacje charytatywne.

W trakcie dyżuru Punktu zwykle zjawia się kilka potrzebujących osób. Tutaj nie usłyszą, że się nie da, że nie ma na to rady… - Pomysł na prowadzenie tego typu dyżurów zrodził się w Dziele już kilka lat temu, bo po prostu była taka potrzeba. Najważniejszym celem jest pokazanie osobie bez domu, że jest dla niej droga i że są ludzie, którzy pomogą ją przejść – mówi p. Beata. Jak sama przyznaje, przychodzą do niej bardzo różne osoby: „Czasem kierują ich do mnie pracownicy Dziełowego Działu Pomocy Doraźnej, bo kiedy chcą się zarejestrować okazuje się, że nie mają dokumentów”. Brak dowodu osobistego dla wielu osób bezdomnych jest barierą nie do przejścia, kiedy chcą uzyskać pomoc w jakimkolwiek urzędzie…  Tu z pomocą przychodzi właśnie Punkt Informacyjny, w którym można otrzymać pomoc od sfinansowania fotografii, przez wskazanie, gdzie wyrobić dowód, aż po wypełnienie i złożenie wniosku. A to tylko jedna ze spraw, przy których można uzyskać wsparcie.

- Przychodzą do nas osoby, które dopiero do Krakowa trafiły. Przyjeżdżają z całej Polski słysząc, że tu jest dla nich pomoc – relacjonuje p. Beata. Takim osobom, trzeba wyjaśnić właściwie wszystko - od wskazania miejsc noclegowych, poprzez instytucje, które wydają posiłki, po wyjaśnienie, jaką pomoc mogą otrzymać w Dziele.

- Naszym celem, w Punkcie jest motywowanie do zmian! – podsumowuje pani Beata. Kilku osobom, które przyszły po pomoc np. w wyrobieniu dowodu osobistego zasugerowano tu możliwość terapii uzależnień, innym umówiono termin na wizytę w łaźni czy garderobie… bo zawsze da się coś zrobić.


 Sprawy z jakimi można przyjść na dyżur informacyjny:

  • znalezienie schronienia na terenie Krakowa oraz poza miastem;
  • uzyskanie uprawnień do korzystania z pomocy instytucji państwowych i przysługujących świadczeń (np. z MOPS);
  • uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego;
  • refundacja leków;
  • poszukiwanie pracy, rejestracji w GUP;
  • uzyskania porady prawnej;
  • zrobienia zdjęć do dowodu osobistego;

Punkt Informacyjny działa we wtorki i w środy w godzinach od 10:30 do 12:30 w budynku Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Loretańskiej 11.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Działalność Punktu Informacyjnego jest współfinansowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
w ramach projektu „Wzmocnienie i usprawnienie systemu interwencji, ochrony zdrowia i życia osób bezdomnych. Centrum Pomocy Doraźnej”.
Projekt jest realizowany od 01.04.2017 do 31.12.2017 roku.

Aktualności

Z przyjaciółmi u Ojca Pio

W nocy z 16 na 17 czerwca czuwaliśmy z tysiącami czcicieli św. Ojca Pio w krakowskich Łagiewnikach.

Czytaj więcej »