Mroźnie, ale radośnie – tak było podczas Orszaku Trzech Króli, w którego organizację włączyliśmy się już po raz 5. Nasi wolontariusze ubarwiali zieloną nitkę Orszaku i kwestowali na mieszkania wspierane i chronione prowadzone przez Dzieło.

W tym roku Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami ponad 500 miejscowości – nie tylko Polski, ale całej Europy. Ten krakowski wyruszył z trzech punktów miasta. Na wzgórzu wawelskim spotkali się uczestnicy Orszaku Czerwonego – europejskiego, gdzie przywitał ich kard. Stanisław Dziwisz. Orszak Niebieski – afrykański po mszy w kościele św. Floriana wyruszał z Placu Matejki i pod przewodnictwem czarnoskórego króla jako pierwszy dotarł na krakowski rynek.

W oprawie Orszaku Zielonego – azjatyckiego, który wyruszył z Placu Sikorskiego, szczególny udział miało Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Do świty dostojnego króla prosto ze Wschodu dołączył Lajkonik, który chętnych „uderzał” buławą, co, jak wierzą krakowianie, przynosi szczęście. Orszak uświetniły damy przybyłe z różnych zakątków Azji oraz zaprzyjaźniona Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Dodatkowo na trasie Zielonego Orszaku grzmiały azjatyckie gongi oraz unosił się dym kadzidła, niesionego małemu Jezusowi w darze. Dzięki zielonym lampionom i kolorowym latawcom nikt nie miał wątpliwości skąd przybywa ten barwny korowód.

Na trasie wszystkich trzech Orszaków można było spotkać wolontariuszy, którzy, mimo siarczystego mrozu, rozdali prawie 10.000 śpiewników i 20.000 koron oraz zbierali fundusze na prowadzone przez Dzieło mieszkania wspierane i chronione dla osób wychodzących z bezdomności.

Dzięki hojności uczestników Orszaku oraz zaangażowaniu niestrudzonych Wolontariuszy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz Dzieła Nowego Tysiąclecia, udało się zebrać 29.889,74 zł! Serdecznie dziękujemy!

Obecnie Dzieło prowadzi 4 mieszkania wspierane, w których obecnie przebywa 10 osób dorosłych i 6 dzieci, oraz 3 mieszkania chronione udostępnione Dziełu przez Gminę Miejską Kraków, które zamieszkuje 16 panów. Wszyscy lokatorzy, wychodząc na „życiową prostą”, otrzymują wszechstronne wsparcie zespołu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio: pracownika socjalnego, doradcy zawodowego, psychoterapeuty i prawnika.

 Zobacz galerię zdjęć z Orszaku Trzech Króli


Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich zaangażowanych w organizację Orszaku Zielonego, w tym w sposób szczególny:

  • Stypendystom Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia za pomoc w kweście na pomoc mieszkaniową Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

  • Orkiestrze Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki za oprawę muzyczną Orszaku Zielonego

  • Panu Adrianowi Ponikiewiczowi – właścicielowi sklepu Prapelnia.pl – za wypożyczenie gongów, które ubarwiły Orszak Zielony

  • Wypożyczalni kostiumów Oddaj.com za udostępnienie strojów azjatyckich oraz kostiumu gwiazdora

Aktualności

Prowadzeni przez Ojca Pio

Bieżący rok, a szczególnie najbliższy weekend, to wyjątkowy czas dla wszystkich czcicieli Ojca Pio, w tym osób bezdomnych. 20 września będziemy obchodzić jubileusz stulecia stygmatyzacji, zaś 23 września przypada pięćdziesiąta rocznica śmierci świętego Kapucyna.

Czytaj więcej »