Wiemy nie od dziś, że praca stanowi najlepszą receptę na samodzielność. By jak najlepiej wspierać osoby bezdomne w drodze do pełni życia, funkcjonujące przy Dziele Centrum Integracji Społecznej rozpoczęło nowy rozdział swojej działalności.

W sytuacji bezdomności to właśnie praca pomaga stanąć pewnie na własnych nogach oraz odzyskać dom, dlatego szybko dostrzeżono, że doradztwo zawodowe jest w Dziele niezbędne. W ramach Działu Aktywizacji Zawodowej prócz Punktu Poszukiwania Pracy czy indywidualnych konsultacji zaczęła działać grupa samopomocy „Przystanek Praca” integrująca osoby bezdomne, które podjęły lub intensywnie poszukują pracy. Jej uczestnicy spotykają się co dwa tygodnie, by dzielić się doświadczeniami, ale też wspierać wzajemnie w chwilach kryzysu. Do tego zawodowego wsparcia osób bezdomnych w marcu 2016 r. dołączyło Centrum Integracji Społecznej. CIS to miejsce, gdzie osoby bezdomne małymi krokami wdrażają się w życie zawodowe. Dzięki tak wszechstronnej pomocy możliwa staje się realizacja marzeń: - Praca zapewniłaby mi szansę na lepszy byt, możliwość znalezienia samodzielnego mieszkania, możliwość ustatkowania się, spędzenia mile wolnego czasu. Chciałbym móc realizować swoje plany, odzyskać zaufanie u znajomych, żyć bezkonfliktowo – wylicza pan Leszek z CIS-u.

Więcej o tym jak ważna jest praca w życiu osób bezdomnych w poniższym filmie:

Od połowy sierpnia 2016 r. Dziełowy CIS na zlecenie krakowskiego MOPS realizuje projekt „Centrum Integracji Społecznej dla osób doświadczających problemu bezdomności”. Kandydatów do projektu kieruje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a CIS zapewnia im opiekę specjalistów – doradców zawodowych, trenerów zatrudnienia wspieranego, psychologów i pracowników socjalnych. Po stronie CIS-u jest także dobór odpowiednich pracodawców, u których uczestnicy CIS-u mogliby wdrażać się w pracę.

Centrum jest otwarte na przyjęcie 20 uczestników. Z każdym z nich przygotowywany jest Indywidualny Program Zatrudnienia Wspieranego. Przez 4 dni w tygodniu odbywają się zajęcia z reintegracji zawodowej – mają miejsce w zakładach pracy, gdzie uczestnicy CIS-u nabywają nowe umiejętności potrzebne w życiu zawodowym i społecznym oraz uczą się regularności.

Jeden dzień tygodnia jest przeznaczony na reintegrację społeczną. Podczas zajęć grupowych, prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin, omawiane są problemy, przeprowadzane treningi z komunikacji, autoprezentacji czy obsługi komputera. To także czas spotkań indywidualnych ze specjalistami: doradcą zawodowym, pracownikiem socjalnym, psychologiem czy trenerem zatrudnienia wspieranego.

Uwaga, jaką w Dziele poświęcamy wsparciu zawodowemu, wynika ze złożoności problemu bezdomności. Tracąc dach nad głową, traci się pewność siebie, pewność jutra i poczucie bezpieczeństwa. W takim momencie życia sama myśl o podjęciu  pracy wydaje się często nierealna, jak w przypadku pani Bożeny. Z ogromnym lękiem przyszła na rozmowę kwalifikacyjną, w której towarzyszył jej Dziełowy doradca zawodowy. Podała swoje CV pracodawcy, mówiąc, że wstydzi się tego, co jest w nim zawarte. Mimo to rozmowa zakończyła się sukcesem. Dziś pani Bożena zarabia na swoje utrzymanie, zdobywa doświadczenie, czerpie satysfakcję z pracy. I mówi, że nareszcie nie tylko bierze, ale też może coś dać od siebie.

Chętnie podejmiemy współpracę z przedsiębiorcami otwartymi na pomoc osobom bezdomnym
w powrocie na rynek pracy. Prosimy o kontakt telefoniczny: 12 433 51 57.


Centrum Integracji Społecznej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio realizuje projekt „Bariery zamieniamy na szanse” od 16 sierpnia 2016 r. do 30 kwietnia 2019 r. 
Zadanie to jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.
Projekt jest skierowany do osób bezdomnych, bez pracy przebywających na terenie Gminy Miejskiej Kraków i jest zlecony przez Gminę Miejską Kraków.
Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej.Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »