Trudno w to uwierzyć, ale Dzieło Pomocy św. Ojca Pio już od 12 lat troszczy się o najuboższych. W piątek 23 września we wspomnienie liturgiczne naszego Patrona świętowaliśmy kolejne urodziny. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, dzięki którym Dzieło istnieje i działa.

Kto był z nami od początku, ten pamięta, że przez pierwsze lata musiały wystarczyć 2 skromne baraki w ogrodzie klasztoru braci kapucynów. Jeden z nich pełnił funkcję kuchni, a drugi łaźni.

Dzięki wsparciu wielu osób, które przekazały Dziełu 1% podatku, udało się wybudować dwa nowoczesne Centra Pomocy dla osób bezdomnych. 23 września 2010 r. otwarte zostało Centrum przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie, w którym od początku świadczona jest pomoc socjalna, prawna, psychologiczna i duchowa.

Równo 3 lata później (bo również 23 września) uroczyście otwarto drugie Centrum Pomocy przy ul. Smoleńsk 4. W nim znajdują się: łaźnia, pralnia, garderoba, jadłodajnia, ambulatorium, prężnie działają grupy wsparcia i aktywizacja zawodowa.

Bez zmiany pozostaje w Dziele to, co najważniejsze: tutaj każdy człowiek przychodzący po pomoc jest „na pierwszym miejscu”. I tylko dla zobrazowania pracy Dzieła powiedzmy, że od października 2010 roku do czerwca 2016 roku odbyło się 8619 konsultacji socjalnych. W ostatnich 3 latach osoby bezdomne ponad 9 tys. razy skorzystały z pralni, ponad 19 tys. razy z  łaźni i tyle samo wizyt odnotowano w Dziełowej garderobie.

Wiemy, że dzięki intensywnej pracy całego zespołu Dzieła, wsparciu wielu ludzi i wstawiennictwu św. Ojca Pio, Dzieło może stanowić dobry przykład organizacji pomagającej najuboższym. Ale to wcale nie powód, by stanąć w miejscu – jeszcze wiele planów czeka na realizację: gospodarstwo, gdzie już wkrótce osoby bezdomne będą wspólnie mieszkać i pracować czy pielgrzymka do Rzymu… Mamy nadzieję, że w każde kolejne urodziny Dzieło będzie nie tylko o rok starsze, ale i bogatsze o nowe inicjatywy, ułatwiające potrzebującym drogę do domu…


Jeszcze więcej o naszej rocznicy przeczytasz na: ekai.pl oraz w internetowym wydaniu krakowskiego Gościa Niedzielnego

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »