Zapraszamy do lektury kolejnego, dwunastego już Biuletynu Informacyjnego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Został on poświęcony wartości pracy w życiu osób bez domu. Na zachętę kilka słów o. Henryka Cisowskiego, dyrektora Dzieła.

„Wody uczy pragnienie” – pisała w jednym z wierszy Emily Dickinson, amerykańska poetka żyjąca w XIX wieku. Tę jej szczególną teorię poznania możemy odnieść do kwestii pracy – a więc to, czym jest praca, rozumie bardziej bezrobotny niż ten, kto pracuje. Czy tak nie jest? Czy dotykam istoty pracy, mówiąc o zakresach obowiązków, godzinach pracy, wynagrodzeniu…??? Spustoszenie w sercu człowieka, który jest długotrwale pozbawiony pracy, dowodzi, że praca to coś więcej niż sposób na zdobywanie środków do życia…, to poczucie godności, wartości jako osoby, uczestnictwa, podmiotowości – jestem potrzebny, wyrażam się przez dzieła moich rąk czy intelektu, obojętnie, w jaki „projekt” jestem zaangażowany.

Dzięki pracy nie tyle zmienia się sytuacja materialna osoby, ile zmienia się człowiek, staje się człowiek… Fascynującym doświadczeniem jest mieć udział w tym wydarzeniu – rozumieją to najlepiej ci, którzy na co dzień aktywizują zawodowo osoby długotrwale bezrobotne, podobnie jak i pracodawcy, którzy nie bali się ich zatrudnić. Nam samym również pozwala to uzmysłowić sobie, jak wiele otrzymujemy – pracując…

Zapraszamy do lektury całego Biuletynu w wersji elektronicznej.

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »