Wszystko odmienia, dodaje pewności siebie, daje poczucie bezpieczeństwa, jest nagrodą za lata spędzone na ulicy... PRACA. Dla osób bezdomnych stanowi milowy krok w drodze do samodzielnego życia.

- Chciałbym mieć normalne proste życie, bez niespodzianek. Chcę być aktywny dopóki jeszcze mogę i mam siłę – opowiada pan Adam. Swoje marzenie może zrealizować dzięki pracy, którą znalazł przy wsparciu Działu Aktywizacji Zawodowej w Dziele Pomocy św. Ojca Pio.

W procesie wychodzenia z bezdomności znalezienie stałego zatrudnienia jest jednym z najważniejszych kroków. Nie tylko pozwala uzyskać finansową samodzielność, ale pokazuje osobie bezdomnej, jak cenne są jej umiejętności. Obiegowe opinie głoszą, że osoby bezdomne nie chcą podjąć pracy i to ich wybór sprawił, że nie mają za co żyć. Nic bardziej mylnego. Osoby doświadczające bezdomności często mają pracę, ale okresową i nisko płatną, bo zwyczajnie brakuje im wiedzy o funkcjonowaniu rynku pracy. Nie umieją np. obsługiwać komputera, który pozwala znaleźć ciekawe oferty. Gdy traci się dom, nietrudno o brak wiary we własne możliwości i umiejętności, dlatego osoby bezdomne podejmują prace poniżej swoich kwalifikacji.

W Dziele Pomocy św. Ojca Pio staramy się odkrywać potencjał naszych podopiecznych. Towarzyszymy im na każdym etapie poszukiwania pracy oraz wspieramy w utrzymaniu zatrudnienia. Doradcy zawodowi pomagają przygotować dokumenty aplikacyjne, motywują i dają wskazówki przy wyborze odpowiedniej oferty. Grupa wsparcia „Przystanek Praca” daje uczestnikom przestrzeń do rozmowy o radościach, ale też trudnościach, które zawsze napotyka się na zawodowej ścieżce.

Tylko w 2015 r. dzięki wsparciu Działu Aktywizacji Zawodowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio pracę podjęło 98 osób bez domu. Wiemy, jak wiele siły woli i odwagi wymagają od osób bezdomnych kolejne etapy wychodzenia z bezdomności, dlatego wszystkie - i te małe, i te duże - sukcesy naszych podopiecznych są dla nas powodem do radości.

W tych przemianach szczególny udział mają nie tylko zatrudniani, ale też zatrudniający. Dział Aktywizacji Zawodowej stale poszukuje pracodawców otwartych na konkretną pomoc osobom bezdomnym. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio współpracuje m.in. z firmą Smay Sp. z o.o., Przedsiębiorstwem Ogrodniczym „Krokus” i przedsiębiorstwem Romax. Pracodawcy zgodnie podkreślają, że osoby, które doświadczyły w swoim życiu bezdomności to zmotywowani pracownicy, zaangażowani w wykonywane zadania, którzy szczególnie mocno utożsamiają się z zatrudniającą ich firmą.

Jeśli poszukujesz pracowników, skontaktuj się z nami. Zadzwoń: 12 433 51 57.

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »