W Dziele Pomocy osobom bezdomnym towarzyszymy nie tylko na co dzień. Wspólnie, już od wielu lat, przeżywamy także każde święta. W tym roku przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęły się już w Wielką Środę.

Świąteczne spotkania w Dziele Pomocy św. Ojca Pio stały się już tradycją. Tegoroczne spotkanie, podobnie jak w latach ubiegłych, zgromadziło kilkadziesiąt osób bez domu. Był czas na życzenia oraz na wysłuchanie katechezy o. Henryka – dyrektora Dzieła, która wprowadziła uczestników w tajemnice męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Na koniec wszyscy razem zasiedli do stołu – jak tradycja nakazuje, pojawiły się na nim żurek i jajka.

Prócz osób bez domu w spotkaniu uczestniczyli pracownicy, wolontariusze i bracia kapucyni. Ci ostatni zaprosili osoby bez domu, do czynnego włączenia się w przeżywanie Triduum – w Wielki Czwartek do uczestniczenia w obrzędzie umywania nóg, a podczas Wigilii Paschalnej do trzymania pochodni. Także w niedzielę wielkanocną byliśmy z osobami bez domu – specjalnie dla nich w Kościele Braci Kapucynów przy ul. Loretańskiej została odprawiona uroczysta Eucharystia. W oba świąteczne dni najubożsi mogli również zjeść ciepły bigos, który wydawaliśmy w Kuchni dla osób ubogich przy ul. Reformackiej.

Nasze wspólne świętowanie kontynuowaliśmy w wielkanocny wtorek 29 marca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Przez cały Wielki Post najubożsi mieli możliwość uczestniczenia w katechezach i seansach filmowych, przygotowanych przez krakowskie placówki pomocowe, w tym Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Tematem przewodnim katechez było Boże Miłosierdzie, temat ten nie został wybrany przypadkowo i miał ścisły związek z przeżywanym Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. Zwieńczeniem wszystkich spotkań była właśnie uroczystość w Łagiewnikach.

Podczas katechezy otwierającej spotkanie bp Ryś przybliżył biblijną historię syna marnotrawnego – Ewangelię w Ewangelii, która pokazuje, z jaką miłością Pan Bóg patrzy na każdego człowieka. Katecheza była wprowadzeniem do wspólnego przejścia przez Bramę Miłosierdzia. O godz. 15.00 uczestnicy spotkania odmówili Koronkę, po czym rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył Ksiądz Biskup.

Dziękuję za Waszą wiarą­ – tymi słowami bp Grzegorz Ryś zwrócił się podczas homilii do osób bez domu. Bo, jak podkreślił, nie byłoby Kościoła bez Marii Magdaleny, która obwieściła Piotrowi wieść, że Jezus zmartwychwstał. I tak samo nie byłoby Kościoła bez wiary najuboższych.

Zobacz galerię zdjęć ze świątecznego spotkania w Dziele Pomocy
oraz z jubileuszowego spotkania w Łagiewnikach

 

 

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »