… jest KTOŚ, kto na Ciebie czeka... – tymi słowami osoby bez domu zapraszane są do udziału w katechezach głoszonych specjalnie dla nich z okazji Roku Miłosierdzia. Bo to czas łaski dla każdego – niezależnie od stanu posiadania, zawodu czy miejsca zamieszkania. 

Aby osoby bez domu mogły w tym czasie szczególnie otworzyć się na Boże działanie, biskup Grzegorz Ryś wyszedł z inicjatywą, aby zorganizować specjalnie dla nich cykl katechez o Bożym Miłosierdziu. Do ich organizacji zaproszone zostało nasze kapucyńskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio oraz inne krakowskie placówki pomocowe prowadzone przez Braci Albertynów, Siostry Albertynki, Siostry Duchaczki oraz Siostry Szarytki.

Każdego tygodnia w kilku miejscach Krakowa są głoszone katechezy. Dotyczą tego samego tematu związanego z Bożym Miłosierdziem. W ten sposób każdy może wybrać dogodny dla siebie dzień i porę, aby uczestniczyć w spotkaniu. Osoby bezdomne są zapraszane również na seanse filmowe – podobnie jak katechezy ten sam film jest wyświetlany kilkukrotnie w różnych miejscach Krakowa.

W Dziele Pomocy katechezy głoszone są w każdą niedzielę w ramach Spotkań przy Dzbanie. Natomiast seanse filmowe odbywają się w środy, w budynku Dzieła przy ul. Loretańskiej. W organizacji pokazów filmowych pomagają członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Loretanin”.

Ale katechezy i seanse to jeszcze nie wszystko. Są przygotowaniem do Jubileuszowego Spotkania, jakie 29 marca odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tam dla osób bez domu wygłosi katechezę oraz odprawi Eucharystię bp Grzegorz Ryś. Uczestnicy spotkania przejdą przez Bramę Miłosierdzia, a na koniec zasiądą do wspólnego stołu.

O inicjatywie osoby bezdomne dowiedziały się z plakatów i ulotek, jakie trafiły do krakowskich przytulisk, schronisk, noclegowni oraz parafii. Na odzew nie trzeba było długo czekać – w samym tylko Dziele Pomocy św. Ojca Pio co tydzień ok. 50 osób wspólnie odkrywa, że Bóg jest w nas zakochany (papież Franciszek), a osoby ubogie zajmują szczególnie miejsce w Jego sercu.

 

 

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »