Kolorowo, międzynarodowo i radośnie – tak prezentował się VI krakowski Orszak Trzech Króli. To królewskie wydarzenie współorganizowało Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Wolontariusze Dzieła, tradycyjnie już kwestowali na prowadzenie mieszkań wspieranych.

Jak co roku orszak wyruszył z trzech punktów miasta. Na wzgórzu wawelskim spotkali się uczestnicy Orszaku Czerwonego – europejskiego, gdzie przywitał ich kard. Stanisław Dziwisz. Po uroczystej mszy świętej Ksiądz Kardynał osobiście zaprowadził króla na Rynek, by mógł pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi.

Orszak Niebieski – afrykański wyruszał z Placu Matejki. Tradycyjnie miał charakter misyjny. Przewodniczył mu czarnoskóry król, któremu towarzyszyli brazylijscy bębniarze, zachęcający do wspólnych śpiewów i tańców.

W oprawie Orszaku Zielonego – azjatyckiego, który wyruszył z Placu Sikorskiego, szczególny udział miało Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Prócz dostojnego króla prosto ze Wschodu, w orszaku maszerował Lajkonik, który chętnych „uderzał” buławą, co, jak wierzą krakowianie, przynosi szczęście. Przybyły również piękne damy z różnych zakątków Azji. Na zaproszenie Dzieła oprawę muzyczną zapewniała Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki. Dodatkowo na trasie zielonego orszaku grzmiały azjatyckie gongi oraz unosił się wonny dym kadzidła, które niesiono w darze małemu Jezusowi. Dzięki zielonym chińskim lampionom nikt nie miał wątpliwości skąd przybywa ten barwny korowód. 

Jak co roku prawie 200 wolontariuszy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio rozdawało uczestnikom orszaku korony, śpiewniki i kadzidła oraz kwestowało na rzecz mieszkań wspieranych. Mieszkania te pozwalają bezdomnym rodzinom i paniom zaznać bezpieczeństwa i prawdziwie domowej atmosfery. Przy wsparciu zespołu Dzieła mogą uczyć się umiejętności potrzebnych do prowadzenia domu, które łatwo zapomnieć, żyjąc na ulicy. Pierwsze mieszkania otwarto w czerwcu 2012 r. Do końca listopada 2015 r. nowe samodzielne życie „na swoim” rozpoczęły 23 osoby.

Dzięki hojności orszakowych Darczyńców oraz pracy Wolontariuszy, którym niestraszne styczniowe chłody, udało się zebrać kwotę 37.319,10 zł!

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację Orszaku Zielonego, w tym w sposób szczególny:

  • Stypendystom Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia za pomoc w kweście na mieszkania wspierane
  • Orkiestrze Dętej ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki
  • Panu Adrianowi – właścicielowi sklepu Prapelnia.pl – za wypożyczenie gongów
  • Wypożyczalni kostiumów Oddaj.com za udostępnienie strojów azjatyckich oraz kostiumu gwiazdora

Zobacz galerię zdjęć z Orszaku Trzech Króli

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »