Już po raz trzeci, wędrowaliśmy razem z krakowskim Orszakiem Trzech Króli. Ubrani w białe chusty i korony, zbieraliśmy fundusze na prowadzenie mieszkań wspieranych dla rodzin i osób bezdomnych znajdujących się pod opieką Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, krakowski Orszak Trzech Króli wyruszył z trzech miejsc królewskiego miasta:

Orszak zielony  – symbolizujący kontynent azjatycki wyruszył z Placu Sikorskiego. Dalekowschodnim akcentem był dźwięk gongów a wśród pielgrzymów harcował Lajkonik.

Orszak czerwony – europejski, wzorem lat ubiegłych wyruszył z Wawelu. Podążał w nim ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

Orszak niebieski – afrykański, o charakterze misyjnym, wyruszy z Placu Matejki.

Każdy z orszaków był prowadzony przez króla symbolizującego jeden z trzech kontynentów. Monarchowie, w asyście swoich dworów, przeszli na krakowski Rynek Główny, gdzie pokłonili się Nowonarodzonemu i Jego Świętej Rodzinie.

Tak jak Trzej Królowie szli do Jezusa z darami, tak samo uczestnicy Orszaku Trzech Króli mieli okazję złożyć dar potrzebującym. W tym roku kwestujący podczas Orszaku bracia kapucyni, pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio zbierali fundusze na utrzymanie mieszkań wspieranych dla rodzin i osób bezdomnych. W kwestowaniu Dziełowej drużynie pomagali także wolontariusze z Dzieła Nowego Tysiąclecia.

Mieszkania wspierane są, obok prowadzenia dwóch Centr Pomocy w Krakowie, bardzo ważnym obszarem działalności Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Mieszkania te są milowym krokiem na drodze do samodzielności – tu bezdomne mamy z dziećmi, samotne kobiety, a nawet całe rodziny odkrywają na nowo dom… Dom jakiego często nie zaznali – bez alkoholu, bez przemocy, za to dający poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Projekt mieszkalnictwa wspieranego Dzieło Pomocy św. Ojca Pio rozwija nieustannie od 2012 roku. Obecnie prowadzi dom wspierany i 3 mieszkania wspierane. W drodze do samodzielności osobom przebywającym w mieszkaniach towarzyszą pracownicy Dzieła Pomocy św. Ojca Pio – asystent rodziny, pracownik socjalny i psychoterapeuta.
Do tej pory, dzięki wsparciu pracowników Dzieła samodzielne życie rozpoczęło 15 osób (5 kobiet, 2 samotne matki z dziećmi oraz pełna rodzina z trójką dzieci).

Dzięki hojności orszakowych Darczyńców udało się uzbierać kwotę 40 411,87 zł.

Serdecznie dziękujemy!

Fot. Klaudia Kaczmarczyk i Małgorzata Czaja

Aktualności

Zostań naszym wolontariuszem!

Razem z nami możesz zaangażować się i „dać siebie" osobom, które kroczą na drodze powrotu do domu. Dołącz do wolontariuszy Dzieła Pomocy i wspieraj osoby bezdomne.

Czytaj więcej »